Centrum.sk: Sobota, 21.9.2019
meniny má Matúš
   

FOTO: Zvláštna úchylka stredovekých maliarov: Mačky, ktoré si olizujú pozadie

15.8.2019 | Štýl

Posadnutosť ľudí mačkami vznikla stáročia predtým, než sa rozšíril internet. Veď už starovekí Egypťania uctievali tieto zvieratá ako bohov. Dnes ich človek považuje za milé, zábavné a tak trochu svojské, ale v stredoveku to bolo celkom inak.

Stredovekí maliari zvečňovali mačky naozaj svojsky, a to pri nelichotivej činnosti: olizovaní zadku. Zrejme išlo o stredoveku vlastný trend, pretože takýchto malieb vzniklo pomerne veľké množstvo.

Bizarné trendy v stredovekom umení: Maliari si krátili čas aj úchylnosťami

Nevieme, či maliari chceli vyzdvihnúť čistotnosť mačiek, alebo naopak o ich zosmiešňovanie. Stredoveký človek vnímal humor inak, medzi najvtipnejšie scénky v potulných divadlách patrili tie, v ktorých sa niekto zasekol napríklad hlavou medzi doskami a ostal bezmocný. Možno aj mačky olizujúce si vlastné pozadie pokladali vtedy ľudia za nadmieru zábavné. Nech je, ako chce, dnes sa na tomto bizarnom trende môžete pobaviť aj vy, a to v našej galérii.

Autor: Liam
Foto: Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Prečo keď vaša žena alebo prieteľka otehotnie, všetky jej priateľky hladia jej brucho a hovoria "gratulujem" - ale žiadna nepohladí vášho vtáka a nepovie "dobrá práca"???

 
Virtuálny barLetec Letec
  • 5 cl rum
  • 1,5 cl citrónová šťava
  • grenadína
  • šampanské