Centrum.sk: Štvrtok, 14.11.2019
meniny má Irma
   

FOTO: Sovietske mozaiky zdobia budovy aj desiatky rokov od pádu Železnej opony

30.10.2018 | Štýl

Šírenie príbehov prostredníctvom mozaík poznali už v staroveku. Až v Sovietskom zväze však dosiahol tento druh umenia monumentálne rozmery. Steny škôl, tovární i obyčajných domov zdobili a na mnohých miestach dodnes zdobia farebné umelecké diela, ktoré nemali len skrášľovaciu, ale najmä propagandistickú funkciu.

Mozaiky na vládnych budovách, školách a podobných stavbách glorifikovali sovietskych robotníkov, vedcov, vojakov, baníkov, oceliarov, kozmonautov a mnohých ďalších. Mozaiky na bytovkách zasa zaznamenávali výjavy z histórie komunizmu a z Leninovho života.

Jedinečné fotky zo ZSSR: Pozrite si zábery amerického "špióna"

Prvé mozaiky sa začali šíriť za vlády Stalina v 30-tych rokoch na vlakových staniciach. V 50-tych rokoch za éry Chruščova vyšlo z módy, znovu sa však objavilo za Brežneva. Práve z jeho čias pochádza väčšina zachovalých mozaík v krajinách východného bloku.

Stalinova železnica smrti: Tisíce ľudí zabil rozmar diktátora

Tento druh umenia sa štedro financoval. Každá nová verejná budova mala päť percent stavebného rozpočtu určeného práve na „umelecké prvky". S rozpadom Sovietskeho zväzu však v mnohých prípadoch došlo aj k rozpadu týchto pamiatok. Niekde sa však zachovali. Napríklad na Ukrajine ich monitorujú a následne zverejňujú nadšenci združení okolo stránky Soviet Mosaics In Ukraine, odkiaľ pochádzajú aj fotky v našej galérii.

FOTO: Jedinečné snímky zo sovietskej intervencie v Afganistane

Viete aj vy o podobných mozaikách vo svojom okolí? Dajte nám vedieť v komentároch.

Autor: Noel
Foto: SMIU.com


Focus Media


Aké pevné sú vaše nervy?
Otestovalo sa 26183 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Mám si dať ešte jedno pivko alebo nie? Brucho hovorí, že áno, hlava zase, že nie. Hlava je múdrejšia než žalúdok. Preto múdrejší ustúpi."

 
Virtuálny barApple Stock Apple Stock
  • 4 cl Fernet Stock Citrus
  • 12 cl jablkového džúsu
  • škorica