Centrum.sk: Utorok, 17.9.2019
meniny má Olympia
   

FOTO: Nový trend v bývaní: Mestečká vznikajú na strechách budov

21.8.2019 | Štýl

Móda zelených striech sa na Slovensku udomácňuje len pomaly. V husto osídlených mestách však už zašli oveľa ďalej. Napríklad v indonézskej Jakarte, kde na strechách výškových budov vyrastajú dediny.


Nákupné stredisko Thamrin City Mall sa nachádza v centre Jakarty a má desať poschodí. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby sa na jeho streche s rozlohou 12-tisíc metrov štvorcových nenachádzalo 78 dvojposchodových rodinných domov. Vyzerá to tu ako v predmestskej dedinke: cesty sú asfaltové, deti sa bicyklujú, starší ľudia venčia psy. Pred domami dokonca parkujú autá, dá sa sem vyjsť po rampe. Okolo strechy sa však pre istotu vinie železný plot. To pre prípad, že by sa niekto pozabudol.

Najbrutálnejšie pády stavieb: Bol vždy na vine človek?

Obyvatelia tohto sídliska s názvom Cosmo Park si pochvaľujú najmä bezpečnosť. Predsa len sa nachádzajú desiatky metrov nad rušnými ulicami, kde vedia zločinci vyčíňať nielen po zotmení. Rodičia môžu deti pustiť von bez toho, aby sa báli o ich zdravie. Mnohí sa sem prisťahovali pred šiestimi rokmi potom, ako Jakartu zasiahli obzvlášť silné povodne.

Budova, ktorú poslali poštou. Ako k tomu došlo?

V Jakarte žije viac než desať miliónov osôb a keby sme rátali aj jej predmestia, dostaneme sa na číslo 30 miliónov. Mesto tak bude možno čoskoro potrebovať viac takýchto budov. Povodne zasahujú mesto pravidelne vždy počas obdobia dažďov a najmä majetnejší ľudia už majú dosť toho, že im domy neustále ničí voda. Oni si môžu dovoliť život na strechách, avšak tí chudobnejší nie. Dom v Cosmo Parku stojí v prepočte najmenej 250-tisíc eur.

Jakarta je jedným z najhustejšie osídlených miest na Zemi. Pohybuje sa na úrovni Tokia, na jeden kilometer štvorcový pripadá 14-tisíc obyvateľov. Zatiaľ čo ale Tokio a iné megamestá rastú do výšky, Jakarta sa šíri horizontálne. Z tohto dôvodu je stavebných pozemkov čoraz menej a sú čím ďalej drahšie. O tom, že v meste je minimum zelene, ani nehovoríme. Len desať percent plochy tejto metropoly pokrývajú parky a záhrady.

FOTO: Najstaršie budovy, ktoré sa stále používajú

Jedinou možnosťou, ako stav zvrátiť, je práve vertikálny rast a mestečká na strechách sú jeho súčasťou. Treba ale zdôrazniť, že ide len o dočasné riešenie. Maximálna nadmorská výška tu dosahuje len sedem metrov a s rastom hladiny oceánov sa obývateľné územie Jakarty bude zmenšovať.

Autor: Noel
Foto: Medcom.id


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Stala sa mi taká neuveriteľná vec - v noci ma prebudil šramot.Otvorím oči a vidím,ako mi nejaká ruka vyťahuje z vrecka peňaženku a berie si peniaze. Zobral som pištoľ, ale nevystrelil som!" "A preboha prečo?" "Nechcel som sa stať vdovcom."

 
Virtuálny barLittle Devil Little Devil
  • 3 cl ginu
  • 3 cl bieleho rumu
  • 1,5 cl Curacao Triple sec
  • 1,5 cl limetkovej šťavy