Centrum.sk: Streda, 23.10.2019
meniny má Alojza
   

FOTO: Grécky ostrov vám ponúkne mesačný plat, stačí sa nasťahovať

5.10.2019 | Štýl

Vymenili by ste život v rušnom meste za pokoj a štyri ročné obdobia za leto a trochu chladnejšie leto? A čo keby vám za to ešte aj platili? Grécky ostrov Antikythera ponúka práve to.

Ostrov Antikythera leží v Egejskom mori a obklopujú ho tyrkysové vody. Má rozlohu 20 kilometrov štvorcových, je tu len jedna dedina s názvom Potamos a celý ostrov je populárny vďaka archeologickému objavu. Práve tu sa totiž našiel dvetisíc rokov starý mechanizmus, ktorý sa zvykne považovať za vôbec prvý počítač v dejinách.

Ostrov, kde zomreli desaťtisíce ľudí: Je najdesivejším miestom sveta?

Antikythera má ale problém a tým je nedostatok obyvateľov. Riešiť ho chce ortodoxná cirkev, ktorá sem láka väčšie rodiny s prísľubom pravidelnej výplaty. Ľudia dostanú domy a pozemky, kde si budú môcť pestovať vlastné plodiny a chovať zvieratá a počas troch rokov budú mesačne dostávať 550 eur.

Dnes tu žije len asi 20 osôb a ich počet z roka na rok klesá. Mladí sa odsťahovali tam, kde prekvitá turistický ruch, a Antikythera pustne.

FOTO: Skutočný ostrov grófa Monte Christo

Prioritu budú mať v projekte grécke rodiny, ale ak sa ich nenájde dosť, uvíta cirkev aj ľudí z iných krajín. Zatiaľ to vyzerá na úspech, pretože na Antikytheru sa už prisťahovalo toľko rodín s deťmi, že tu úrady chtiac-nechtiac v rámci dodržiavania predpisov museli otvoriť školu. Tá bola zatvorená celých 24 rokov.

O ostrov Rockall súperia štyri štáty, je len kusom skaly uprostred ničoho

Antikythera je pomerne dobre dostupná, z Kréty sa sem dostanete trajektom za dve hodiny a z pevniny za štyri. Dá sa teda očakávať, že aj tu onedlho rozkvitne turistický ruch. Ak teda chcete zažiť atmosféru pravého gréckeho ostrova, navštívte Antikytheru čo najskôr.

Autor: Liam
Foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Manželka celú noc neprišla domov, asi má milenca."
"Prosím vás, to hneď nemôžete myslieť na to najhoršie. Možno ju len prešlo auto."

 
Virtuálny barVitanáboj Vitanáboj
  • 6 cl vodky energy
  • 4 cl multivitamínového džúsu
  • physalis