Centrum.sk: Utorok, 12.11.2019
meniny má Svätopluk
   

Fotka, či maľba? Rybník s krištáľovo čistou vodou mätie ľudí

18.9.2019 | Štýl

Ešte pred pár rokmi nemala maličká vodná plocha neďaleko japonského mesta Seki ani len meno. Dnes ju navštevujú tisíce turistov a patrí k najpopulárnejším turistickým cieľom v krajine vychádzajúceho Slnka. Pomenovali ju Monetov rybník podľa slávneho maliara, ktorého dielo pripomína. Ľudia občas nevedia, či sa dívajú na Monetovu maľbu, alebo skutočnosť.

Kým dostal svoj dnešný názov, volali ho jednoducho Namonaki, Bezmenný rybník. Nikdy nemal byť turistickou atrakciou, pôvodne bol určený výhradne ako vodná nádrž, v 90. rokoch sa však oň úrady prestali starať a postupne pustol. Napokon ho odkúpil majiteľ susednej botanickej záhrady a nechal ho naplniť čistou vodou prameniacou na svahoch vrchu Koga. Zasadil tu lekná a o pár rokov neskôr mu miestni rybári darovali niekoľko kaprov, ktorých mali nazvyš. A trvalo ďalších desať rokov, kým sa rybník stal populárnym.

FOTO: Umenie na školských tabuliach: Žiaci predvádzajú svoju šikovnosť

V lete 2015 obleteli fotografie rybníka s priezračnou vodou, kaprami a leknami celý svet. Nečudo, veď vyzerali celkom ako Monetove maľby. Mnohí ľudia dokonca nevedeli, či ide o fotografie, alebo maľby. Začali sa rojiť otázky, kde sa také čarovné miesto nachádza a netrvalo dlho, kým k Monetovmu rybníku začali jazdiť davy. Miestni ho však stále volajú Namonaki.

FOTO: Cesta cez strechu Japonska: Sneh tu má výšku až 17 metrov

V novembri 2015 navštívili atrakciu tri tisícky ľudí. V máji 2016 počas takzvaného Zlatého týždňa, v ktorom sú až štyri celoštátne sviatky, sa tu zastavilo až tritisíc ľudí denne.

Japonská rituálna samovražda seppuku: Viete, ako prebiehala?

Turistov priťahuje aj fakt, že v každom ročnom období vyzerá rybník inak. Tí, ktorí ho videli v lete, majú celkom inú skúsenosť než zimní návštevníci. Niektoré lekná kvitnú od mája do októbra, iné už od apríla do novembra, ďalšie zasa od decembra do júla. Začiatkom decembra zasa krištáľovo čistá hladina rybníka dokonale odráža sfarbené listy a vytvára úchvatné prírodné divadlo. Je to jednoducho zážitok, na aký sa nezabúda.

Autor: Noel
Foto Shutterstock


Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ako sa povie policajtova žena po španielsky? Doňa Debilita

 
Virtuálny barClaire Claire
  • 4 cl brandy
  • 1 žĺtok
  • 2 cl cukrového sirupu
  • studená čierna káva
  • mletá káva