Centrum.sk: Utorok, 12.11.2019
meniny má Svätopluk
   

Chyby, ktoré robíte pri nakupovaní potravín (a stoja vás veľa peňazí)

26.5.2018 | Štýl

Potraviny zhltnú veľkú časť rozpočtu v každej domácnosti a pritom je to položka, na ktorej sa dá ušetriť. Keď si prečítate nasledujúce riadky, možno si uvedomíte, kde robíte chyby pri nakupovaní potravín, ktoré vás stoja nemalé peniaze.

Nakupujete ovocie a zeleninu mimo sezónu

Ovocie a zelenina sú počas sezóny nielen chutnejšie, ale aj výrazne lacnejšie. Keď ich budete nakupovať v sezóne a s pôvodom z okolitých krajín, máte istotu, že necestovali niekoľko mesiacov cez polovicu zemegule. Keď však dostanete chuť na niečo mimosezónne, nakúpte iba v takom množstve, aké naozaj spotrebujete.

Zaujímate sa iba o regály vo výške očí
Obchody sa zahrávajú so zákazníkmi a tovar umiestňujú tak, aby ten najdrahší bol vo výške očí a ľudia si ho všimli ako prvý. Oplatí sa však poobzerať po celej výške regálov, lebo tam nájdete lacnejšie alternatívy.

FOTO: Chlapík sa chce stať elfom: Na plastiku minul už cez 50-tisíc eur

Nepíšete si nákupný zoznam
Pred každým „výletom“ do potravín by ste si mali spísať, čo naozaj potrebujete a nekupujte nič navyše. Inak sa vám môže ľahko stať, že budete nakupovať podľa toho, čo vám padne do očí a nakúpite za plný vozík ale domov neprinesiete nič z toho, čo vám treba.

Nakupujete príliš často
Ďalšou bežnou chybou je, že ľudia chodievajú do potravín veľmi často. Ak sa aj vy po ceste z práce každý deň zastavíte v potravinách a prídete domov s plnou taškou jedla, míňate tým zbytočne veľa peňazí a času. Naplánujte si týždenný jedálny lístok a podľa toho urobte nákup na celý týždeň.

FOTO: Len pre odvážnych: Tieto vraky lodí si môžete obzrieť zblízka

Chodíte do viacerých obchodov
Pokiaľ chodievate nakupovať do viacerých obchodov, napríklad podľa letákovej akcie, v konečnom dôsledku vôbec neušetríte. Najvýhodnejšou voľbou je chodiť iba do jedného obchodu s potravinami, kde sa zaregistrujete ako stály zákazník. Mnohé obchody ponúkajú zvýhodnené ceny pre verných zákazníkov a tak vám vernostná karta môže mesačne ušetriť aj desiatky eur. A v neposlednom rade, budete si musieť vystáť iba jeden rad na pokladňu, takže ušetríte aj mnoho času.

Do obchodu idete hladný
Najväčšia chyba, ktorú môžete pri nakupovaní urobiť, je vybrať sa do obchodu hladný. S prázdnym žalúdkom v potravinách nakupujete impulzívne a potom si doma pri vykladaní nákupu uvedomíte, že ste zaplatili množstvo peňazí za vecí, ktoré vôbec nepotrebujete. Ak sa nestíhate pred nákupom najesť, hoďte si do úst aspoň žuvačku alebo cukrík.

Autor: Tatiana
Zdroj foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ako sa povie policajtova žena po španielsky? Doňa Debilita

 
Virtuálny barClaire Claire
  • 4 cl brandy
  • 1 žĺtok
  • 2 cl cukrového sirupu
  • studená čierna káva
  • mletá káva