Centrum.sk: Utorok, 12.11.2019
meniny má Svätopluk
   

5 vážnych chýb robí mnoho majiteľov psov: Patríte medzi nich?

6.5.2019 | Štýl

Pes je najlepší priateľ človeka, ale čo ak človek nie je svojmu psovi dobrým priateľom? Žiaľ, veľa „psíčkarov" svojim psom nevedome ubližuje. Pozrite sa, akých chýb sa najčastejšie dopúšťajú majitelia psov.

Kŕmia psov zo svojho taniera
Psím očiam sa ťažko odoláva a preto sa štvornohým členom rodiny často ujde niečo zo stola. Avšak, viaceré potraviny môžu psom uškodiť. Hrozno, orechy, cibuľa, soľ, či cesnak môžu spôsobiť psom vážne zdravotné ťažkosti. Preto je lepšie nechať psíka večerať s rodinou, ale zo svojej misky a so svojím jedlom.

Má mužská brada má viac baktérií než pes?

Nechajú vázu s kvetmi na dosah
Veľa krásnych kvetov je toxických pre psov, na čo ľudia zvyknú zabúdať. Ľalie, chryzantémy a tulipány sú iba zlomkom z kvetín, ktoré sú pre psov nebezpečné a preto nie je vhodné, aby boli psom na dosah. Mnohí majitelia si myslia, že ich pes je natoľko rozumný, že nebude jesť kvety, ale žiaľ, veterinári sa často stretávajú s prípadmi otravy psov kvetmi. Preto je lepšie neriskovať a radšej vyložiť vázu vyššie.

Podceňujú vychádzky
Keď sa nakopia povinnosti, dlhé vychádzky so psom sú to prvé, z čoho sa ukrajuje. Ale ak pes nemá dostatok pohybu, začne sa jeho správanie zhoršovať, napríklad nebude poslúchať, nebude sa chcieť učiť nové povely, začne robiť v domácnosti neporiadok a môže aj upadnúť do depresie.

FOTO: Desivé zábery z prírody vám otvoria oči

Nikdy im nedoprajú voľne si zabehať
Pre fyzické i psychické zdravie psov je potrebné, aby pravidelne dostali možnosť voľne si zabehať. Preto nie je dobré držať psa stále na vôdzke, ale treba s ním chodiť na miesta, kde sa môže vyblázniť, napríklad do parkov pre psov.

Spoliehajú sa na maškrty
Príliš veľa ľudí sa spolieha na to, že odmeňovaním maškrtami získajú pokojného a poslušného psíka. Žiaľ, neustále kŕmenie maškrtami škodí nielen zdraviu psov, ale komplikuje aj ich výcvik. Pes by sa mal naučiť počúvať svojho pána bez toho, aby stále dostával za každé poslúchnutie maškrtu.

Autor: Theo
Zdroj foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ako sa povie policajtova žena po španielsky? Doňa Debilita

 
Virtuálny barClaire Claire
  • 4 cl brandy
  • 1 žĺtok
  • 2 cl cukrového sirupu
  • studená čierna káva
  • mletá káva