Centrum.sk: Štvrtok, 22.8.2019
meniny má Tichomír
   

Chrobák pripomína škorpióna, útočí ako žiadny iný hmyz na Zemi

20.4.2019 | Štýl

Väčšina chrobákov je pre človeka neškodná. Z 350-tisíc zdokumentovaných druhov hryzú ľudí len tri a aj to iba v prípade, keď sa cítia ohrozené. Je tu však jeden, ktorého zmieňuje len málo zdrojov. V latinčine znie jeho meno Onychocerus albitarsis, avšak prezývajú ho chrobák-škorpión.

Tento hmyz prvýkrát opísal slávny anglický entomológ Francis Pascoe už v roku 1859. Ide o skutočne fascinujúceho živočícha, lebo zatiaľ čo iné druhy hmyzu prenášajú toxíny uhryznutím či bodnutím špeciálne na to určeného orgánu (napríklad žihadla), Onychocerus albitarsis využíva dve tykadlá. Tie veľmi pripomínajú chvost škorpióna, podľa ktorého dostal chrobák prezývku.

Hmyzí zdravotníci: Šokuje vás, čo spomedzi živočíchov robia len mravce a ľudia

Je len málo zdokumentovaných prípadov útoku tohto chrobáka na človeka. Onychocerus albitarsis je ojedinelým druhom, žije v brazílskych pralesoch a ťažko sa hľadá aj vedcom. O toxíne, ktorý vylučuje cez tykadlá, sa toho tiež veľa nevie. Známe sú len prípady, kedy ľudí zasiahol jeho jed, a ani jeden z nich nebol smrteľný. Spôsobuje však silnú bolesť a zápal.

Najdesivejšie druhy hmyzu: Naháňajú hrôzu vzhľadom aj toxínmi

Ženu z Brazílie, ktorej sa chrobák dotkol tykadlom, okamžite začalo bolieť miesto, kde do tela vnikol toxín. Pripodobnila to bodnutiu sršňa. Nasledujúcich 24 hodín vraj kvôli bolesti nemohla myslieť na nič iné. V druhom prípade bol toxínom zasiahnutý muž, u ktorého však príznaky odzneli po pár minútach.
Doteraz však vedci nepoznajú presne zloženie toxínu. Nie je jasné, aké látky obsahuje a či môže byť potenciálne smrteľný napríklad pre osoby, ktoré sú alergické na včelí jed.

Bojíte sa hadov a chrobákov? V praveku by ste zošaleli od strachu

Keď je Onychocerus albitarsis v ohrození, nasmeruje tykadlá proti nepriateľovi. Pripomína tak správanie škorpióna. Toxín prúdi z jeho tela kanálikmi v tykadlách a keď má dôjsť k ich dotyku s nepriateľom, otvoria sa a vypustia jed.

Medzi odborníkmi panuje všeobecná zhoda o tom, že Onychocerus albitarsis nie je pre človeka smrteľný. Napriek tomu neodporúčajú sa týchto chrobákov dotýkať. Majú síce len dva centimetre, no vedia spôsobiť bolesť, akoby merali meter.

Autor: Noel
Foto: FB/Dennis Paulson


Video k téme
Focus Media


Čo všetko vieš o Slovensku?
Otestovalo sa 17935 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Chlap, ktorý sa ledva drží na nohách,sa pýta okoloidúceho:
Kde je tu zväz abstinentov?
Idete sa prihlásiť.
Nie, vyškrtnúť !

 
Virtuálny barNesAmaretto NesAmaretto
  • 4 cl mandľového likéru
  • 2 cl citrónovej šťavy
  • 2 lyžičky cukru
  • 10 cl NESCAFÉ frappé