Centrum.sk: Utorok, 19.11.2019
meniny má Alžbeta
   

Everest ho obral o obe nohy: 69-ročný muž po rokoch horu aj tak zdolal

24.5.2018 | Štýl

Číňan Xia Boyu vystúpil 14. mája 2018 na najvyššiu horu sveta Mount Everest. Na tom by nebolo nič prekvapivé, keby nemal 69 rokov a amputované obe nohy. Ako sa mu podarilo zdolať 8 848 metrov vysokú horu?

V priebehu 43 rokov sa o výstup na Mount Everest pokúsil Xia Boyu celkom päťkrát. Pri výstupe v roku 1975 prišiel na najvyššej hore sveta kvôli omrzlinám o obe nohy. Aj keď ho práve hora pripravila o obe dolné končatiny, nezanevrel na ňu a túžil ju zdolať.

Nasledujúce pokusy v rokoch 2014 až 2016 sa však skončili neúspechom, mohlo za to nepriaznivé počasie a uzávierky, pre ktoré sa horolezci museli vrátiť dole. Xia Boyu sa však nevzdával, lebo túžba zdolať Everest ho neopúšťala a tak sa v máji 2018 opäť vybral do Nepálu.

FOTO: Toto nie sú zábery z luxusnej reštaurácie, ale z nemocníc v Japonsku

V pondelok 14. mája 2018 sa Xia Boyu spolu s ďalšími siedmymi horolezcami konečne dostal na vrchol Everestu. Ešte pred výstupom sa 69-ročný muž vyznal: „Vyliezť na Mount Everest je môj sen. Musím si to uvedomiť. Predstavuje to osobnú výzvu, výzvu osudu.“ Radosť akú zažíval na vrchole najvyššej hory sveta si len ťažko vieme predstaviť.

Xia Boyu je druhým človekom s amputovanými oboma nohami, ktorému sa podarilo vyliezť na Everest. Prvý bol v roku 2006 Mark Inglis z Nového Zélandu.

Autor: Tatiana
Zdroj foto: twitter.com/PDChina


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Žena hovorí mužovi: "Alkohol zdražel." Muž sa zamyslí a hovorí: "Nedá sa nič robiť,musíme jesť menej."

 
Virtuálny barPoľovnícky Likér Poľovnícky Likér
  • 20 g podzemku galgánu
  • 20 g koreňa archangeliky
  • 10 g škorice
  • 10 g muškátového orieška
  • 1 l 70 % alkoholu
  • 1 l cukrového sirupu