Centrum.sk: Streda, 23.10.2019
meniny má Alojza
   

3 pravidlá správneho chlapa: Ako sa účinne ospravedlniť?

10.10.2019 | Štýl

Netreba sa trápiť, že nám niečo nevyšlo, nepodarilo sa alebo sme spravili chybu. Život je raz taký, no treba rátať aj s tým, že sa druhá strana urazí či rovno nahnevá. Nejde len o partnerstvá, ale vzťahy ako také a je na každom, ako sa postaví k ospravedlneniu.

Ak ste na chybe vy, budete zatĺkať či prevezmete zodpovednosť? Asi netreba vysvetľovať, v ktorom prípade získavate na kredite a stúpate v očiach ostatných. Takže nádych a výdych, treba sa ísť ospravedlniť.

Najväčšie ospravedlnenie v dejinách: Po hádke s priateľkou urobil niečo šialené

1. Robte to osobne
Za každých okolností sa snažte využiť osobný prístup. Ak je teda možnosť. Každý dobre vie, že do SMS-ky či mailu sa veci píšu jednoduchšie, no o to laxnejšie sú aj prijímané. Ak vám teda záleží na tom, aby druhá strana naozaj poznala pravdu, postavte sa a choďte. Aj pre vás je táto možnosť lepšia, lebo vidíte prvotnú reakciu a môžete na ňu hneď nadviazať.

TOP TIPY, ako si udobriť frajerku

2. Uznajte svoju vinu
A čo vlastne vo vašom ospravedlnení zaznie? Väčšina z nás si to vopred aspoň zhruba pripraví, no veľmi často sú obsahom výhovorky, reči navyše či rovno klamstvá. Povedať ´prepáč´ a jedným dychom pridať kopu "obkecov", kto za to môže, je krok vedľa. Charakter dokáže uznať vlastnú vinu, nahlas ju pomenuje (hoci to môže byť trápne a mierne ponižujúce), ale prizná ju. Ak ste to týmto spôsobom ešte neskúšali, asi budete prekvapený reakciou druhej strany. Väčšinou je pozitívnejšia, ako by vinník v danej situácii očakával, a to práve vďaka priamemu ospravedlneniu.

Najväčšia chyba Billa Gatesa: Čo ľutuje americký miliardár?

3. Poznajte "protivníka"
Nejde o žiadne nekalé triky, ak sa na podanie ospravedlnenia pripravíte podľa toho, za kým idete. Vy najlepšie poznáte svoje okolie a mali by ste vedieť rozlíšiť, kto čo ocení. Partnerka určite vyžaduje iný prístup ako šéf, rozdielne veci poviete kamošovi ako svojmu dieťaťu. V každom prípade by však mala byť na prvom mieste pravda zabalená v jasnom a chybu-si-priznávajúcom ospravedlnení, následne vyberáte spôsob. Niekde lepšie zaúčinkujú sklopené oči aj uši, inde zase zábavný štýl s darčekom skrytým za chrbtom. Poznajte svojho "protivníka" a správnym prístupom sa veci rýchlo vyjasnia.

Autor: ling
Foto: Shutterstock


Focus Media


Otestujte si svoje erotické IQ
Otestovalo sa 32807 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Manželka celú noc neprišla domov, asi má milenca."
"Prosím vás, to hneď nemôžete myslieť na to najhoršie. Možno ju len prešlo auto."

 
Virtuálny barVitanáboj Vitanáboj
  • 6 cl vodky energy
  • 4 cl multivitamínového džúsu
  • physalis