Centrum.sk: Utorok, 20.8.2019
meniny má Anabela
   

10 chýb, ktorými pokazíte prvý dojem

3.2.2019 | Štýl

Oblečenie nie je zďaleka jediná vec, od ktorej závisí, aký dojem zanecháte po prvom stretnutí. V pracovnom i neformálnom priateľskom prostredí treba dodržiavať určité pravidlá, ktoré prispievajú k tomu, aby ste pôsobili dobre. Pozrite sa na časté chyby v neverbálnej komunikácii, ktorým sa treba vyvarovať.

Zlé podanie ruky

Podanie ruky je prvým fyzickým kontaktom, ktorý môže zanechať zlý dojem. Nemôže byť ani príliš silné, ani mľandravé, ale tak akurát. Nacvičte si podávanie ruky s niekým, kto vám poskytne spätnú odozvu a povie, aký stisk je ideálny.

Prekrížené ruky
Ak si pred hrudníkom prekrížite ruky, na ostatných pôsobíte tak, že sa pred niečím obraňujete a tiež, že sa vám nedá veriť. Ďalšie, čo prekrížené ruky signalizujú je, že sa nechcete rozprávať s niekým novým.

Je vám stále teplo a potíte sa? Pozrite sa, čo môže byť príčinou

Prekrížené nohy
Podobne ako ruky, aj poloha nôh môže v neverbálnej komunikácii veľa vypovedať. Prekrížené nohy znamenajú, že sa hanbíte alebo ste váhaví a neviete, čo chcete. Ak chcete pôsobiť sebavedome, neprekrižujte si nohy a zároveň tým dáte najavo, že ste otvorení komunikácii.

Prehnaná blízkosť
Pokiaľ nejde o rande, mali by ste si od ľudí, s ktorými komunikujete, držať dostatočný odstup, aby ste nenarúšali ich osobný priestor. Vzdialenosť by mala byť aspoň 1,5 metra, ale ak ste v hlučnejšom prostredí, môžete ísť aj bližšie, nikdy však nie bližšie, než 0,5 metra, pretože práve tam je hranica, kde začína intímna zóna.

Nakláňanie sa dozadu
Asi vás prekvapí, že hlboké opretie sa o stoličku a nakláňanie sa dozadu je považované za prejav znudenosti. Najistejšie je sedieť rovno, prípadne sa mierne nakláňať dopredu, čím dáte najavo svoj záujem. Váš záujem nemusí byť úprimný, ale je slušné prejaviť záujem, nech sa preberá akákoľvek téma.

Valentínske tradície zo sveta: Ktorú z nich si osvojíte?

Ruky vo vreckách
Keď máte ruky vo vreckách, ostatní môžu mať dojem, že sa snažíte niečo skryť, alebo že ste tajnostkár. Takže, ak naozaj nemáte čo skrývať, vytiahnite ruky z vreciek a nechajte ich voľne pri tele.

Neusmievanie sa
Pri zoznamovaní sa s niekým je normálne podať si ruku a usmiať sa. Možno práve nemáte dobrý deň alebo náladu na úsmev od ucha k uchu, ale mali by ste sa k tomu prinútiť. Keď sa stretávate s niekým novým, úsmevom vyjadríte, že vás zoznámenie naozaj teší.

Hrbenie sa
Zhrbeným chrbtom vysielate signál, že máte nízke sebavedomie alebo že vás diskusia vôbec nezaujíma. Ak budete sedieť vystreto, ukážete ostatným, že nie ste lenivý a pozorne vnímate celú diskusiu.

Fúkanie nosa aj objímanie: Čo ešte je v niektorých kútoch sveta neslušné?

Časté kontrolovanie telefónu
Neustále kontrolovanie mobilu alebo hranie sa s ním je veľmi neslušné. Svojmu komunikačnému partnerovi tým dávate najavo váš nezáujem o rozhovor a tiež, že radšej by ste sa rozprávali s niekým iným. Počas stretnutí, či už formálnych alebo neformálnych, je najlepšie nechať telefón mimo dosahu.

Priveľa očného kontaktu
Všetkého veľa škodí, aj očného kontaktu. Pridlhé pozeranie sa do očí je považované za agresívne a spôsobuje, že druhá osoba sa bude cítiť nepríjemne. Pri skupinovom rozhovore, by ste sa nemali jednej osobe pozerať do očí naraz dlhšie, než tri až päť sekúnd. Pri komunikácii vo dvojici by ste mali očný kontakt prerušiť niekde medzi siedmimi až desiatimi sekundami.

Asi máte teraz pocit, že nič nemôžete, ale verte, že ak budete dodržiavať naše rady, budete majstrom prvého dojmu.

Autor: Tatiana
Zdroj foto: Shutterstock


Focus Media


Čo máte spoločné s Lady Gaga?
Otestovalo sa 18228 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide policajt do pizzerie.
Objednal si jednu pizzu.
Čašníčka : chcete pokrájať na 6 kúskov alebo na 12 ??
Policajt : 6...12 by som nezjedol.

 
Virtuálny barGreen Peache Green Peache
  • 2 cl Curacaa blue
  • 2 cl svetlého rumu
  • 3 cl broskyňového likéru
  • 8 cl pomarančového džúsu
  • 2 cl citrónovej šťavy
  • koktailová čerešňa (modrá)
  • broskyňa
  • pomaranč