Centrum.sk: Nedeľa, 20.10.2019
meniny má Vendelín
   

Zvieratá, ktoré lovili našich predkov

22.1.2019 | Spektrum

V dávnej minulosti naši predkovia čelili situáciám, v ktorých im išlo doslova každú minútu o život. Najviac ich ohrozovali predátori, ktorí ich lovili ako potravu. Dnes, sme predátormi my, keď pre uspokojenie vlastných potrieb zabíjame státisíce zvierat.

Obrovský orol Haasta
Zdroj foto: John Megahan/PLOS Biology

Maorský folklór spomína existenciu obrovského vtáka, ktorý pred stáročiami lovil a jedol deti. Vtáka nazývali Te Hokioi alebo Pouakai, pričom vedci predpokladajú, že išlo o obovského orla Haasta. Podľa nájdených pozostatkov v 19. storočí ho popísal prírodovedec Julius von Haast a nazval ho Harpagornis moorei. Posledný exemplár sa vraj vznášal nad Novým Zélandom ešte relatívne nedávno, pred 700 rokmi. Hoci Maori sú presvedčení, že jeho potravou boli ľudia, v skutočnosti orol lovil obrovské nelietavé vtáky moa, ktoré sa mu kvôli svojej ťažkopádnosti nedokázali ubrániť.

10 jedál, ktoré nesmiete nikdy zohrievať v mikrovlnke

Crocodylus Anthropophagus
Zdroj foto: Public domain

Crocodylus anthropophagus bol veľký krokodíl, ktorý lovil predchodcov dnešných ľudí pred 1,8 miliónmi rokmi. Jeho krvilačnosť bola ohromujúca, preto ho vedci pomenovali anthropophagus, čo znamená „pojedač ľudí“. Dospelý jedinec meral okolo 7,5 metra, čím patrí k najväčším predátorom, s akým sa naši dávni predkovia mohli stretnúť. Najmenej dve z nájdených fosílií australopiteka nesú fyzické známky, ktoré svedčia o usmrtení či posmrtnej konzumácii krokodílom. Jamky po zuboch, ktoré na kostiach zanechávajú krokodílie čeľuste sú jednoznačným dôkazom. Krokodíl totiž kosti nedrví, ale korisť prehĺta po veľkých sústach alebo vcelku. Stopy na ľudských fosíliách z Olduvajskej rokliny jednoznačne spôsobil tento druh krokodíla. Historici si myslia, že predátor na korisť číhal ukrytý pod vodou, pričom človek bol hlavnou zložkou jeho potravy.

Staroveké hyeny
Zdroj foto: Public domain

V roku 1994 vedci objavili v jaskyni v Casablanke v Maroku 500 000 rokov starú stehennú kosť Homo rhodesiensis. Je to druh hominida, ktorého opísali na základe skamenelej lebky z Kabwe v Zambii (predtým Severná Rodézia) a je jedným z poddruhov Homo sapiens. Vedci dôkladným výskumom zistili, že kosť bola zlomená a následne rozžutá vyhynutým druhom hyeny. Predkovia ľudí sa s týmito zvieratami delili o jaskyne, a preto nebola núdza o zápasy kto z koho. Napriek tomu, že Homo rhodesiensis bol vynikajúci lovec, sám sa neraz stal obeťou hyen.

Všetky veci majú svoju trvanlivosť, poznáte ju?

Neandertálci
Zdroj foto: UNiesert/Frank Vincentz (montage: Abuk SABUK)

Vedeli ste, že kanibalizmus je starý ako samotné ľudstvo? Vedci našli v Európe niekoľko fosílií kanibalizovaných neandertálcov. Napriek tomu si nemyslia, že neandertálci pravidelne lovili svojich súputnikov. Keďže človek disponuje iba 32 000 kalóriami a kôň ich má až 200 000, preto si vedci myslia, že pre neandertálca nebol iný neandertálec výživovo hodnotný. Napriek tomu v tomto období existoval kanibalizmus. Podľa vedcov neandertálci zabíjali svojich „bratov“ iba v čase hladomoru alebo na rituálne účely.

Kreodonty – vyhynuté cicavce
Zdroj foto: Nobu Tamura

Spoločným predkom človeka a ľudoopov je pravdepodobne prokonzul. Tento veľký primát žil v lesoch južnej Afriky asi pred 20 miliónmi rokov. Prokonzuly sa štvornožky premiestňovali po stromoch a občas zliezli aj na zem. Merali asi jeden a pol metra a vážili 10 až 45 kg. Vyzerali ako opice a boli potravou pre všetkých vtedajších mäsožravcov, od vtákov až po cicavce. Vedci dokonca našli 16 až 20 miliónov rokov staré fosílie prokonzulov, ktoré skonzumovali kreodonty, vyhynutá skupina cicavcov - šeliem.

Autor: Radomír

Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

- Sestrička, akú teplotu má pacient.
- Normálnu, pán doktor. Izbovú. 18 stupňov.

 
Virtuálny barAbsolut Blue Moon Absolut Blue Moon
  • 4 cl vodky
  • 4 cl Blue curacca
  • 4 cl ananásového džúsu
  • 1 plátok ananásu
  • ľad