Centrum.sk: Sobota, 24.8.2019
meniny má Bartolomej
   

Život v stredovekom meste: Máte o ňom falošné predstavy?

21.5.2019 | Spektrum

Čo vám napadne, ak sa vás niekto opýta, ako si predstavujete bežný život v stredovekom meste? Väčšina z vás si asi predstaví tmu, špinu, chaos a biedu. Lenže život v stredoveku má dve strany mince. Zoznámte sa s niektorými faktami, ktoré vás možno prekvapia.

Stredovekí hostinskí - barbari, či vážení občania?

Typického stredovekého hostinského si možno väčšina z vás predstavuje ako veľkého, statného muža v špinavej zástere, ktorý vyhadzoval nespratných návštevníkov za golier. Možno v niektorých špinavých vínnych pivničkách to tak bolo, ale väčšinou išlo o váženého a bohatého občana mesta. Typickými návštevníkmi pohostinstiev totiž boli boháči, úradníci alebo obchodníci, prípadne duchovní. Potrebovali stajňu pre svoje kone a pekné čisté postele. V pohostinstvách často robili obchody, a preto sa hostinskí museli vedieť správať. Často išlo o bezúhonných občanov, ktorí vlastnili množstvo pôdy, čo z nich robilo mocných ľudí!

FOTO: Bojová príručka stredoveku: Obstáli by ste v narábaní so zbraňami?

Obchodíky s rýchlym občerstvením
Keď hovoríme o stredovekej kuchyni, asi vám nepríde na rozum rýchle občerstvenie. Lenže pre mnohé stredoveké mestá išlo o jedinú možnosť. Len veľmi málo domácností totiž malo vlastnú kuchyňu, keďže stredoveké pece boli veľmi veľké a drahé. Napríklad v stredovekom Colchesteri mali kuchyňu iba tri percentá domácností. Oveľa bežnejšie bolo, že ľudia si nepečené jedlo odviezli do miestnej pekárne a zaplatili pekárovi malý poplatok za privilégium použiť jeho rúru. Zvyčajne si stredovekí občania kupovali z miestnych obchodíkov sladké koláče, oblátky a palacinky alebo mäsové koláče. Niektorí zamestnávatelia už v tej dobe ponúkali svojim zamestnancom čas a príspevok na nákup obeda uprostred dňa.

Najhlúpejší dôvod na vojnu? Jedna sa rozpútala kvôli dubovému vedru

Počiatky novodobého futbalu
Aj vy si spájate stredoveké športy predovšetkým s lukostreľbou alebo jazdou na koni? Existujú dôkazy, že jedným z najobľúbenejších stredovekých športov bol šport podobný dnešnému futbalu. Išlo o hru s loptou, ktorej sa hráči mohli dotýkať akoukoľvek časťou tela, tímy zvyčajne tvorilo 300 až 500 hráčov a smeli používať aj chmaty a hmaty. Hra bola nesmierne populárna a miestami aj organizovaná, keďže jednotlivé mestá mali svoje tímy. „Futbalové" zápasy proti sebe hrali tímy protichodných profesií, bohatí proti chudobným, v ženskej verzii športu vydaté ženy proti nezosobášeným. Najčastejšie tento šport hrávali na poliach, no niekedy aj v uliciach, čo niekedy skončilo poškodením majetku. Preto v roku 1314 kráľ Eduard II. v Londýne šport zakázal a navrhol, aby sa ľudia venovali ušľachtilejšej lukostreľbe. Lenže „futbal" prekonal všetky zákazy a dnes je z neho celosvetový fenomén.

Stredoveké lahôdky, z ktorých sa vám zdvihne žalúdok

Veľká nočná zločinnosť
V stredoveku bola najväčším problémom zločinnosť. Nedostatok policajtov, hlad či neprávosti neraz vyústili do zločinov páchaných najmä v noci, kvôli neprítomnosti svedkov. Po západe slnka v stredovekých mestách zazvonil zvon, ktorý ľudí varoval, aby sa čo najrýchlejšie vrátili domov, do bezpečia. Hostinskí boli napríklad právne zodpovední za činy každého, kto zostal v hostinci po zazvonení zvonca. Brány mesta zatvorili, aby nikto nemohol vstúpiť alebo odísť z mesta až do východu slnka. Po meste chodili dozorcovia, ktorí kontrolovali ľudí potĺkajúcich sa po vonku. Ak ste ich nepresvedčili o oprávnenosti byť von po zotmení, eskortovali vás domov alebo zatvorili do mestského väzenia, kde ste strávili čas do rána.

Dane sa platili aj v stredoveku
Platenie daní bolo a je nevyhnutné vždy. Jedným z hlavných zdrojov príjmov stredovekých mestských rád bolo tzv. bránové mýto. Právo na voľný vstup a pohyb po meste mali miestni, ale cestujúci museli zaplatiť poplatok pri vstupe do mesta. Väčšinu mýt vyberali od trhovníkov, ktorí chceli v meste predávať svoje výrobky, pričom každý druh tovaru mal vlastný poplatok.

Stredoveké podnikanie
Nakupovanie na trhu bolo v stredoveku rizikovejšie než dnes. Hlavne na lacnejších trhoch alebo v stánkoch sa snažili predávajúci kupujúcich oklamať predajom nekvalitného tovaru. Napríklad na vrch vreca nekvalitného zrna prihodili malú vrstvu čerstvého zrna. Kvalitu do predaja vniesol až rozvoj cechov, ktoré mali prísne normy a dbali na férovosť. Členovia cechu mali zdravotné či životné poistenie, cechy financovali verejné vzdelávanie a pomáhali členom nájsť učňovské vzdelanie a prácu pre svoje deti. Za to očakávali, že členovia budú vyrábať tovar s určitým štandardom. Takmer všetky cechy vyžadovali, aby remeselníci tovar označili symbolom cechu. Ak produkty neboli v súlade s normami, zákazníci sa mohli sťažovať na vedúcich cechov. Remeselníci mohli vystavovať svoje individuálne výrobky na verejnosti, aby si potenciálni zákazníci mohli vybrať najkvalitnejší tovar v ponuke.

Autor: Radomír
Foto: Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manžel príde domov z týždňovky, ľahne do postele k manželke a počíta nohy trčiace z pod periny:
- 1, 2, 3, 4, 5, 6
Nejako mu to nesedí, tak vstane z postele a ráta ešte raz
- 1, 2, 3, 4... No, veď preto...

 
Virtuálny barStrawberry Daiquiri Strawberry Daiquiri
  • 4cl Bacardi Carta Blanca
  • cukor
  • 2 jahody
  • citrónová šťava
  • jahoda na ozdobu
  • ľad