Centrum.sk: Piatok, 22.11.2019
meniny má Cecília
   

Zamorená odpadom: Takto v skutočnosti vyzerá naša planéta

7.9.2019 | Spektrum

Na planéte rapídne ubúda miest s nepoškvrnenou panenskou prírodou. Pretože kam raz príde človek, tam s ním príde aj odpad. Málokedy ho však zoberie so sebou späť. Ešte horšou správou je, že už dopad ani niet kam zobrať, pretože je naozaj takmer všade.


Odpadu je stále viac

Každý deň niečo vyhodíte do kontajnera. U niektorých ľudí je dokonca produkcia odpadu ich jedinou životnou produkciou a to má svoje následky. Sedem miliárd ľudí denne produkuje smeti. Podľa štatistiky vyprodukovali svetové mestá v roku 2016 až dve miliardy ton tuhého odpadu a množstvo neustále rastie. Očakáva sa, že v roku 2050 sa tento počet zvýši na 3,4 miliardy ton. Koľko vecí ste dnes vyhodili vy? Odpad sa totiž nestráca v smetných košoch, ale končí na skládke. V postate všetko, čo vyhodíte do zmiešaného odpadu, putuje na skládkové haldy. A tie extréme rýchlo rozťahujú svoje chápadlá po zemi aj po mori.

Pár, ktorý vysadil les. Dvojica vrátila život stovkám hektárov pôdy

USA a ich konzumný spôsob života
Američania môžu byť pre nás v niečom vzorom, ale rozhodne nie v hospodárení s našou planétou. Hoci občania USA predstavujú len štyri percentá populácie, produkujú až 12 percent svetového odpadu. V číslach to znamená, že každý jeden Američan vyprodukuje ročne 773 kilogramov odpadu.

Ako v Matrixe: Budova, ktorá vám kradne teplo

India
Produkuje rovnaké objemy celkového odpadu ako USA, ale v prepočte na krajinu. Čo sa týka obyvateľstva, to sa snaží zužitkovať aj staré šnúrky do topánok. Pretože priemerný Ind vyprodukuje 4,5- krát menej odpadu ako priemerný Američan.

Japonsko
Táto krajina patrí k najzodpovednejším, čo sa týka likvidácie odpadu. Spaľuje najviac, teda až šesť percent celkového odpadu krajiny a z neho vyprodukuje 71 percent potrebnej elektrickej energie. O dopade na vzduch sa nehovorí, ale okolo japonských pobreží pláva podstatne menej plastových fliaš ako okolo iných.

Najväčšiu včelu považovali za vyhynutú, opäť sa ju podarilo nájsť. Je naozaj obrovská

Plastové pláže
Ak sa povie Indonézia, hneď si človek predstaví krásne pláže, biely piesok, kokos v ruke a prítulné domorodkyne. Avšak realita nie je tak pekná. Vychytené turistické centrá sú stále chránené od nánosov plastových fliaš, ale mimo nich to nie je pekný pohľad na pláže plné odpadu. Indonézia je po Číne druhá krajina s najväčšou produkciou plastového odpadu a je tak zodpovedná za najväčšie znečisťovanie oceánov plastmi. Ročne vyprodukuje 14,2 milióna ton plastového dopadu.

Autor: Marcos
Foto: Shutterstock


Focus Media


Vyznáte sa v metale?
Otestovalo sa 10307 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čo sa opýta blondínka tesne po tom ako porodí dieťa? Je naozaj moje?

 
Virtuálny barAdonis Adonis
  • 2 cl Vermouth Bianco
  • 1 cl Vermouth Rosso
  • 2 cl Sherry Fino
  • 1 strek likéru Orange bitter