Centrum.sk: Pondelok, 26.8.2019
meniny má Samuel
   

Vojna o vajcia: Keď sa ľudia zabíjali kvôli z bizarného dôvodu

4.8.2019 | Spektrum

Aj Kalifornia zažila svoju zlatú horúčku. V polovici 19. storočia sa sem hrnuli dobrodruhovia a ziskuchtivci, ktorí prahli po drahom kove. Zlatá horúčka však vyvolala aj chamtivosť po celkom inej komodite, než bolo zlato. Ľudia sa kvôli nej neváhali zabíjať. Boli ňou vajcia.


Kalifornská zlatá horúčka vyvolala najmasovejšiu migráciu v dejinách Ameriky. Smerom na západ sa pohlo asi 300-tisíc ľudí, ktorí osídlili dovtedy riedko obývané územie. Do zálivu v San Franciscu prúdili lode takým tempom, že v priebehu pár mesiacov sa z mestečka s 200 obyvateľmi stala metropola, kde žilo 36-tisíc osôb.

Najhlúpejší dôvod na vojnu? Jedna sa rozpútala kvôli dubovému vedru

S rapídnym nárastom obyvateľstva súvisel nedostatok jedla. V okolí mesta človek nenašiel ani jedinú sliepku, všetky skončili ako potrava hladných dobrodruhov. Vajcia sú však výborným zdrojom bielkovín, a tak ľudia hľadali miesto, kde by sa dali získať.


Asi 50 kilometrov od pobrežia sa nachádza súostrovie Farallon. Väčšie kolónie morských vtákov na území USA sa nachádzajú len na Aljaške a Havaji a to samozrejme prilákalo hladných ľudí s chuťou na vajcia. Pre alky tenkozobé to mohlo znamenať katastrofu.

Na ostrovy ako prví dorazili ruskí obchodníci, ktorí tu lovili mrože a tulene. Američanov oveľa viac zaujímali práve vajcia. Alka tenkozobá sa vzrastom podobá sliepke, kladie však podlhovasté biele vajcia s čiernymi fľakmi, ktoré sú podstatne väčšie než slepačie. Majú tiež pomerne tuhú škrupinu, a tak sa dajú ľahšie prenášať.

FOTO: Umenie kamufláže: V prvej svetovej vojne sa vyrábali falošné stromy

Medzi podnikavcami vynikali doktor Robinson a jeho švagor. Kúpili si čln, dorazili na ostrovy, plavidlo naplnili toľkými vajcami, koľko sa do neho vošlo, a vrátili sa do San Francisca. Búrlivé more síce spôsobilo že prišli o časť nákladu, napriek tomu však zarobili tritisíc dolárov. Jedno vajce predávali za dolár a ak vezmeme do úvahy infláciu, dnes by to bolo 30 dolárov.


Išlo o pozoruhodný podnikateľský úspech vzhľadom na to, že vajcia alky tenkozobej sa od tých slepačích podstatne líšia. Napríklad pri volskom oku ostáva bielko želatínové a priesvitné, čo pokrmu nedodáva práve najlepší vzhľad. Oveľa horšie je to ale s chuťou. Vajcia alky sú totiž silne cítiť rybinou. Napriek tomu ich ale ľudia kupovali vo veľkom, keďže išlo o jediný zdroj bielkovín, ktorý mali k dispozícii.

Robinsonov úspech sa samozrejme rýchlo rozkríkol a onedlho po ostrovoch behali desiatky zberačov vajec. Riskovali životy a štverali sa po ostrých skaliskách a bojovali aj so samotnými alkami, ktoré si vajcia bránili. Ľudia opäť predviedli chamtivosť v najčistejšej podobe. Aby zaistili, že vajcia budú čerstvé aj nasledujúci deň, jednoducho tie, ktoré nenaložili na člny, pred odchodom z ostrovov zničili. Alky v noci nakládli nové a ľudia ich na ďalší deň zbierali a postup s ničením opakovali.

Invázia na Aljašku: Ako Japonci dobyli časť USA

Sezóna kladenia vajec trvala od mája do júla a vyzbieralo sa ich asi pol milióna. Počas týchto mesiacov sa objavilo medzi zberačmi súperenie, ktoré eskalovalo až k násilnostiam. Bitky s nožmi a streľba neboli ničím výnimočným, zber vajec sa zrazu stal nebezpečnou činnosťou. Doložený je napríklad prípad z júna 1863, kedy sa na ostrovoch stretli talianski rybári so zamestnancami Pacifickej vajcovej spoločnosti. Taliani sa nemohli vylodiť a noc prečkali v člnoch. Za úsvitu sa pokúsili pristáť pri pobreží, privítala ich však streľba, na ktorú následne odpovedali rovnakou mincou. Zomreli štyria muži, dvaja na každej bojujúcej strane, a šesť bolo ranených.

Vláda sa rozhodla problém vyriešiť tak, že dala Pacifickej vajcovej spoločnosti výsostné právo na zber vajec na ostrovoch. Nasledujúcich 20 rokov tak jej zamestnanci plienili Farallon a doslova zdecimovali tamojšiu populáciu vtákov. Z 500-tisíc párov tu ostalo len asi šesťtisíc.

Zákaz zberu vajec z roku 1881 našťastie vyústil v postupnú obnovu vtáčej kolónie. Dnes žije na ostrovoch asi 160-tisíc aliek.

Autor: Noel
Foto: Public Domain, Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Chlapec príde domov zo školy a hovorí mame: Mami v škole ma volajú Rambo!
Mama: Dobre synček porozpravam sa s tvojou učiteľkou.
Chlapec: Nie mami, je to moja vojna!

 
Virtuálny barŠtedrovečerný punč Štedrovečerný punč
  • 1 l vody
  • 1,5 l červeného vína
  • 500 g medu
  • 2 dcl citrónového džúsu
  • 5 dcl višňového sirupu
  • 3 dcl koňaku