Centrum.sk: Streda, 23.10.2019
meniny má Alojza
   

VIDEO: Separujú do 45 kategórií: Obyvatelia mesta chcú recyklovať 100 percent odpadu

2.6.2018 | Spektrum

Robí vám problém separovať plastový a papierový odpad? V malom japonskom mestečku Kamikatsu by ste sa potom necítili najlepšie. Jeho obyvatelia majú až 45 druhov kontajnerov a hrdo vyhlasujú, že ich mesto je z 80-tich percent bezodpadové. Ich cieľ je jasný: dohnať aj zvyšných 20 percent.

V stredisku pre zber odpadov v Kamikatsu nájdete separátne kontajnery pre noviny, časopisy, kartóny, kovy, plastové fľaše, hliníkové plechovky, železné plechovky, prázdne obaly od sprejov a mnohé ďalšie.

Vesmírny bordel: Na Mesiaci nechali ľudia takmer 200 ton odpadu

Ešte pred pár rokmi bolo Kamikatsu rovnaké ako stovky ďalších miest v Japonsku. Odpad sa vyvážal na skládky, alebo spaľoval. Časť obyvateľov sa však rozhodla, že nechce takýmto spôsobom znečisťovať prírodu a pre svoju snahu strhla aj zvyšok miestnych ľudí. V roku 2003 predstavili koncept s názvom „Nulový odpad".

Alternatívy k plastom: Ich využívanie môže zachrániť Zem

Zo začiatku si na triedenie odpadu ľudia zvykali len ťažko. Hlavne umývanie plastových obalov si žiada veľa času, ktorý mnohým chýba a deliť plasty podľa farieb sa na prvý pohľad môže zdať zbytočné. Obaly od omáčok či olejov zasa nesmú končiť v jednom koši s PET fľašami od minerálok či iných nápojov. Z fliaš zasa treba strhnúť akékoľvek etikety. Noviny treba viazať a nevyhadzovať ich spolu s časopismi, ktoré sú vytlačené na inom druhu papiera. Pravidiel sú desiatky, ľudia sa ich však postupne naučili dodržiavať.

FOTO: Zabili ich plasty: Presvedčte sa, ako odpad decimuje vtáčiu populáciu

V Kamikatsu nie sú žiadne smetiarske autá, obyvatelia mestečka si odpad vyvážajú sami. V recyklačnom stredisku sa potom jeho pracovníci presviedčajú, že dotyční separujú správnym spôsobom. Funguje tu aj bezplatná výmena noseného šatstva či šperkov. Ak niekto nechce rifle a naopak hľadá košeľu, môže sa mu pošťastiť. V Kamikatsu dokonca funguje aj malá firma, ktorá z nechcených odevov vyrába rôzne predmety, napríklad plyšové medvede.

Z projektu, ktorý spočiatku ľudí zaťažoval, sa stala súčasť životného štýlu. Obyvatelia Kamikatsu sa začali inak dívať na odpad i na veci, ktoré kupujú. Každý z 1700 ľudí sa snaží pravidlá čo najviac dodržiavať a do roku 2020 chcú eliminovať aj tých 20 percent odpadu, ktoré končia na skládke.

Krátku videoreportáž z Kamikatsu nájdete pod článkom.

Autor: Noel
Foto: Youtube


Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Manželka celú noc neprišla domov, asi má milenca."
"Prosím vás, to hneď nemôžete myslieť na to najhoršie. Možno ju len prešlo auto."

 
Virtuálny barVitanáboj Vitanáboj
  • 6 cl vodky energy
  • 4 cl multivitamínového džúsu
  • physalis