Centrum.sk: Štvrtok, 19.9.2019
meniny má Konštantín
   

VIDEO: Prvý hovoriaci stroj: Kedy vznikol hlas, ktorý nepatrí človeku?

18.4.2019 | Spektrum

Hlas v GPS navigácii či vo virtuálnom asistentovi v smartfóne nepatrí človeku. Neexistuje žiadna veľká databáza slov, z ktorých si softvér vyberá a skladá vety. Hlas totiž vytvára samotný program, a to tak dokonale, že pre neskúsené ucho je na nerozoznanie od hlasu človeka. Viete však, kedy sa inžinierom podarilo vôbec prvýkrát „vyrobiť" ľudský hlas?

Ľudský hlas je po akustickej stránke oveľa komplikovanejší než napríklad štekot psa. Žiadne dva hlasy neznejú rovnako, a keď sa k tomu pridajú rôzne prízvuky či citové zafarbenia, rozmanitosť je prakticky nekonečná. Je preto úžasné, že sa človeku podarilo syntetizovať vlastný hlas.

Jeden z prvých pokusov o výrobu ľudského hlasu sa odohral pred 240 rokmi. Ruský profesor Christian Kratzenstein vtedy zostrojil zariadenie pozostávajúce z viacerých vibrujúcich píšťal, ktoré po akustickej stránke tvorili zvuk podobný ľudskému hlasu a dokázalo vytvoriť päť dlhých samohlások.

V roku 1791 vyrobil Wolfgang von Kempelen (pôvodom z Bratislavy) podstatne dokonalejší stroj. Pomohol si pritom anatómiou človeka. Dva vaky simulovali pľúca, tenký kovový plátok hlasivky, kožená rúrka zasa hrtan. Pridal aj dve nozdry, jazyk a pery. Manipuláciou s tvarom koženej rúrky a pozíciou jazyka a pier dokázal von Kempelen tvoriť spoluhlásky i samohlásky. O polstoročia neskôr jeho vynález zdokonalil Charles Wheatstone a na svete boli prvé slová.

Za prvé zariadenie schopné syntetizovať ľudský hlas sa však považuje až VODER. Vyvinul ho Homer Dudley a premiéru mal v roku 1939. Išlo o pomerne komplikovaný stroj so 14 klávesami, pákou ovládanou zápästím a pedálom. Vo videu pod článkom zistíte, že hlas znel ako veľmi roboticky, pripomínal takpovediac mimozemšťana pod vodou.

Pravdou je, že robotický hlas, ktorý sa dá počuť v niektorých starých sci-fi filmoch, je často dielom práve VODER-a. Jeho ovládanie však bolo extrémne zložité. Opísala ho napríklad Helen Harperová, ktorá so strojom manipulovala počas jeho premiéry v roku 1939: „Napríklad, keď som potrebovala vyrobiť slovo „concentration", musela som presne zahrať 13 zvukov, päťkrát potiahnuť pákou a tri až päťkrát stúpiť na pedál v závislosti od toho, aké citové zafarbenie som chcela slovu dať." Trvalo jej rok, kým sa naučila s VODER-om narábať. Z troch stoviek žien, ktoré sa na tento výcvik podujali, ho dokončilo len 30.

Autor: Noel
Foto: Public Domain


Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manželský rozhovor po svadobnej noci:
- Drahá moja, ako som zistil minulú noc, nebol som prvý.
- Miláčik môj, ja ako som zistila minulú noc, tak ani posledný.

 
Virtuálny barLa Conga La Conga
  • 4 cl tequily
  • 2 cl ananásového džúsu
  • 2 streky angostúry
  • 10 cl sódy
  • citrón na ozdobenie