Centrum.sk: Sobota, 24.8.2019
meniny má Bartolomej
   

VIDEO: Posledný šermiarsky duel sa odohral nedávno, mal skaziť svadobnú noc

23.5.2019 | Spektrum

Šermiarske duely pôsobia ako fenomén, ktorý skončil niekedy v 19. storočí. V modernom svete podľa mnohých ľudí nemá podobné barbarstvo miesto. Málokto však vie, že muži s kordami súperili ešte aj pomerne nedávno. Posledný šermiarsky duel sa odohral až v roku 1967.

Vo Vietname zúrila vojna, svet hudby začal ovládať rock and roll, ľudia sa vydávali do vesmíru a dvaja francúzski politici sa rozhodli, že urovnajú svoje spory priam stredovekým spôsobom. René Ribiére vyzval na súboj Gastona Defferra potom, ako mu v Gaston povedal: „Taisez-vous, abruti!" V preklade: „Drž hubu, hlupák!"

Bizarné duely minulosti: Jeden trval 19 rokov, ďalší sa odohral v balónoch

Defferre sa odmietol ospravedlniť a Ribiére odmietol nechať svoju česť poškvrnenú. Muži sa zhodli, že v súboji použijú kord, najväčší druh mečov, ktoré sa používajú v športovom šerme.

FOTO: Keď duely zažíívali renesanciu: V súbojoch s pištolami džentlmeni neumierali

Duel sa uskutočni na súkromnom statku Neuilly-sur-Seine západne od Paríža. Rozhodcom bol Jean de Lipkowskiin, vtedajší francúzsky štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí. Aby bola celá situácia ešte zaujímavejšia, Ribiére sa mal v nasledujúci deň ženiť. Defferre prisahal, že ho zraní tak, aby mu skazil svadobnú noc.

Prvý zásah inkasoval Ribiére do ruky, trval však na pokračovaní súboja. Druhú ranu inkasoval opäť Ribiére a znovu do ruky. Duel tentokrát zastavil rozhodca, ktorý uznal Defferreho víťazstvo. Dejiny nezaznamenali, či mal kvôli zraneniam Ribiére naozaj skazenú svadobnú noc, isté ale je, že v samotnom sobáši mu neprekážali.

Zvieratá, ktoré sa šľachtia výhradne na boj

Defferre neskôr slúžil ako minister vnútra vo vláde Françoisa Mitteranda v rokoch 1981 až 1984. Zomrel prirodzenou smrťou 7. mája 1986 vo veku 75 rokov. Ribiére zomrel na Prvý sviatok vianočný v roku 1998. Do histórie sa zapísali ako poslední muži, ktorí vykonali šermiarsky duel.

Autor: Noel
Foto: Youtube


Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manžel príde domov z týždňovky, ľahne do postele k manželke a počíta nohy trčiace z pod periny:
- 1, 2, 3, 4, 5, 6
Nejako mu to nesedí, tak vstane z postele a ráta ešte raz
- 1, 2, 3, 4... No, veď preto...

 
Virtuálny barStrawberry Daiquiri Strawberry Daiquiri
  • 4cl Bacardi Carta Blanca
  • cukor
  • 2 jahody
  • citrónová šťava
  • jahoda na ozdobu
  • ľad