Centrum.sk: Pondelok, 17.6.2019
meniny má Adolf
   

VIDEO: Posledný šermiarsky duel sa odohral nedávno, mal skaziť svadobnú noc

23.5.2019 | Spektrum

Šermiarske duely pôsobia ako fenomén, ktorý skončil niekedy v 19. storočí. V modernom svete podľa mnohých ľudí nemá podobné barbarstvo miesto. Málokto však vie, že muži s kordami súperili ešte aj pomerne nedávno. Posledný šermiarsky duel sa odohral až v roku 1967.

Vo Vietname zúrila vojna, svet hudby začal ovládať rock and roll, ľudia sa vydávali do vesmíru a dvaja francúzski politici sa rozhodli, že urovnajú svoje spory priam stredovekým spôsobom. René Ribiére vyzval na súboj Gastona Defferra potom, ako mu v Gaston povedal: „Taisez-vous, abruti!" V preklade: „Drž hubu, hlupák!"

Bizarné duely minulosti: Jeden trval 19 rokov, ďalší sa odohral v balónoch

Defferre sa odmietol ospravedlniť a Ribiére odmietol nechať svoju česť poškvrnenú. Muži sa zhodli, že v súboji použijú kord, najväčší druh mečov, ktoré sa používajú v športovom šerme.

FOTO: Keď duely zažíívali renesanciu: V súbojoch s pištolami džentlmeni neumierali

Duel sa uskutočni na súkromnom statku Neuilly-sur-Seine západne od Paríža. Rozhodcom bol Jean de Lipkowskiin, vtedajší francúzsky štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí. Aby bola celá situácia ešte zaujímavejšia, Ribiére sa mal v nasledujúci deň ženiť. Defferre prisahal, že ho zraní tak, aby mu skazil svadobnú noc.

Prvý zásah inkasoval Ribiére do ruky, trval však na pokračovaní súboja. Druhú ranu inkasoval opäť Ribiére a znovu do ruky. Duel tentokrát zastavil rozhodca, ktorý uznal Defferreho víťazstvo. Dejiny nezaznamenali, či mal kvôli zraneniam Ribiére naozaj skazenú svadobnú noc, isté ale je, že v samotnom sobáši mu neprekážali.

Zvieratá, ktoré sa šľachtia výhradne na boj

Defferre neskôr slúžil ako minister vnútra vo vláde Françoisa Mitteranda v rokoch 1981 až 1984. Zomrel prirodzenou smrťou 7. mája 1986 vo veku 75 rokov. Ribiére zomrel na Prvý sviatok vianočný v roku 1998. Do histórie sa zapísali ako poslední muži, ktorí vykonali šermiarsky duel.

Autor: Noel
Foto: Youtube


Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Drahá, prečo si vykríkla "Šťastný nový rok!" , veď je iba pol dvanástej?,,
"Aby som naštvala susedov, že k nám prišiel skôr ako k nim,,

 
Virtuálny barHot whisky Hot whisky
  • 7 cl írskej whisky
  • plátok citróna
  • 1 lyžička cukru
  • voda
  • 2-4 klinčeky