Centrum.sk: Utorok, 17.9.2019
meniny má Olympia
   

Štátik, ktorý vznikol omylom: Republika bola 400 rokov tŕňom v očiach pápežov

20.8.2019 | Spektrum

Apeninský polostrov bol stáročia rozdelený na množstvo malých územných celkov. Od pádu Rímskej ríše až do druhej polovice 19. storočia išlo o rozdrobený región a jedným zo štátov, ktoré tu existovali, bola Cospaia. Vznikla a takmer štyri storočia pretrvala vďaka omylu, no a život tu bol prinajmenšom zvláštny.


Žiadna vláda, zákony ani dane. Na ploche s rozlohou troch kilometrov štvorcových panovalo čosi, čo pripomínalo anarchiu. A napriek chaosu, ktorý zmietal Apeninským polostrovom, napriek krvným pomstám, obchodným i skutočným vojnám a rozchádzajúcim sa záujmom mestských štátov pretrvala Republika Cospaia skoro 400 rokov.

FOTO: Miesta, kde nenájdete davy turistov: Dve sú aj v Európe

Jej príbeh začal v roku 1431, keď si pápež Eugen IV. zobral do florenstkého kniežaťa pôžičku vo výške 25-tisíc zlatých florénov. O deväť rokov neskôr prišiel čas splácania, ibaže pápež peniaze nemal. Miesto toho na knieža prepísal mesto Borgo San Sepolcro a jeho okolie. Strany sa dohodli, že hranica povedie tokom malej riečky Rio. Pomenovanie „Rio" je však pre rieku pomerne bežné (v preklade dokonca znamená „rieka") a v regióne, o ktorom je reč, boli rieky s takýmto pomenovaním dve. Tiekli vo vzdialenosti len 500 metrov od seba.

Pápežovi podriadení vytýčili hranicu na rieke Rio, ktorá ležala bližšie k Vatikánu. O tej druhej nevedeli. Zamestnanci kniežaťa naopak nevedeli o tej prvej. A tak sa stalo, že medzi vodnými tokmi vzniklo územie nikoho, na ktorom ležalo mestečko Cospaia.

Zostavili rebríček najšťastnejších krajín, prvých päť je v Európe. Ako dopadlo Slovensko?

Obyvatelia Cospaie využili príležitosť a rýchlo vyhlásili samostatnosť. Ani pápež, ani knieža sa však neplánovali kvôli malému územiu vrátiť k rokovaciemu stolu a ponechali udalostiam prirodzený vývin. Obaja boli radi, že medzi sebou majú nárazníkový štát.V roku 1440 teda maličká republika získala nezávislosť. Jej obyvatelia nevytvorili žiadnu formu vlády či riadiacich orgánov, nemali zákony a neplatili dane. Všetok čas venovali poľnohospodárstvu, ktorého produkty potom predávali okolitým štátom.

Keď sa do Európy v polovici 16. storočia dostal tabak, Cospaia vycítil jedinečnú šancu. Začala s jeho pestovaním a keďže v tom čase sa tabak považoval za liek na všetko od bolesti hlavy po artritídu, netrvalo dlho a v republike sa začali hromadiť peniaze. Pápeži totiž bojovali proti užívaniu i pestovaniu tabaku, obyvatelia Cospaie však na katolícku cirkev príliš nedbali. Z ich mestečka sa čoskoro stalo toskánske tabakové centrum.


Zvesti o štátiku, kde sa neplatia dane, sa nanešťastie rýchlo rozkríkli. Cospaia sa stala miestom, kde sa obohacovali nečestní obchodníci, a práve tento fakt prispel k zániku republiky.

FOTO: Slovensko prepadlo: Sme takmer najnezdravšia krajina sveta

V roku 1826, 386 rokov potom, ako Cospaia vyhlásila nezávislosť, si pápež a toskánsky veľkoknieža rozdelili jej územie medzi seba. Ľudia tu síce stratili nezávislosť, získali však licenciu na pestovanie tabaku. Dnes tu však nájdete len zopár domčekov a niekoľko desiatok ľudí. Nad dverami tunajšieho kostola sa ale skvie nápis Perpetua et Firma Libertas: Silná a trvalá sloboda.

Autor: Noel
Foto: Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Stala sa mi taká neuveriteľná vec - v noci ma prebudil šramot.Otvorím oči a vidím,ako mi nejaká ruka vyťahuje z vrecka peňaženku a berie si peniaze. Zobral som pištoľ, ale nevystrelil som!" "A preboha prečo?" "Nechcel som sa stať vdovcom."

 
Virtuálny barLittle Devil Little Devil
  • 3 cl ginu
  • 3 cl bieleho rumu
  • 1,5 cl Curacao Triple sec
  • 1,5 cl limetkovej šťavy