Centrum.sk: Utorok, 20.8.2019
meniny má Anabela
   

Skutočná krajina vychádzajúceho Slnka: Viete, kde prví ľudia oslavujú Nový rok?

30.8.2018 | Spektrum

Japonsko sa niekedy nazýva aj krajinou vychádzajúceho Slnka. A hoci ide o zaužívanú prezývku, má ďaleko od pravdy. Nový deň totiž môžu ako prví oslavovať obyvatelia jednej časti ostrovného štátu Kiribati. Tí sú oproti koordinovanému svetovému času (UTC) popredu až o 14 hodín.

Kiribati pozostáva zo 14 atolov a rozkladá sa na ploche 3,5 milióna kilometrov štvorcových. Štát tvoria tri skupiny ostrovov: Gilbertove, Phoenixské a Líniové. Tie posledné ležia dokonca až 30° východne od poludníka 180°, ktorý je na určitých miestach zhodný s dátumovou čiarou. Z geografického hľadiska ležia Líniové ostrovy presne na juh od Havajských ostrovov, a tak by ste si možno mysleli, že ležia aj v rovnakom časovom pásme. No nie je to tak. Dátumová čiara totiž nie je rovná a v priebehu rokov sa dokonca z politických a ekonomických dôvodov menila.

Zem má nový kontinent, Zélandia prepíše učebnice zemepisu

Vezmite si napríklad samotné Kiribati. Pred rokom 1995 štát rozdeľovala dátumová čiara. To znamená, že jedna časť krajiny bola o 24 hodín pozadu. Problém to bol najmä z hľadiska ekonomickej spolupráce, keďže namiesto piatich spoločných pracovných dní mali obyvatelia Kiribati iba štyri.

KVÍZ: Slovenské naj...: Otestujte sa zo zemepisu!

Prezident Kiribati teda 1. januára 1995 vyhlásil, že Medzinárodná dátumová čiara sa presunie na východ tak, aby sa 24-hodinový časový posun zmazal. Vzniklo tak celkom nové časové pásmo UTC+14, ktoré dovtedy neexistovalo.

Z Kiribati si zobral príklad aj štát Tonga, ktorý už taktiež leží v pásme UTC+14 a tým pádom oslavuje nový rok v rovnakom čase ako obyvatelia Líniových ostrovov. A popredu chcú byť aj Saoma a Tokelau, ktoré sa pred pár rokmi rozhodli presunúť z pásma UTC-11 do UTC+13.

Okom satelitu: 15 úžasných rekordov Zeme!

Medzinárodná dátumová čiara existuje na základe akéhosi súhlasu jednotlivých krajín a nekontrolujú ju žiadne zmluvy. Štát môže patriť do akéhokoľvek pásma chce a to samozrejme môže vyvolať spory. Napríklad ohľadom toho, ktorá krajina ako prvá víta nový rok.

Momentálne platí zhoda v tom, že ako prví môžu nový rok oslavovať obyvatelia Líniových ostrovov a teda tej časti Kiribati, ktorá patrí do časového pásma UTC+14. Po nich oslavujú ľudia z Tongy. Západná Samoa a Tokelau vítajú príchod nového roka o hodinu neskôr. Prvým väčším mestom je potom novozélandský Auckland. Ako posledné sú naopak neobývané americké ostrovy Baker Island a Howland Island.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock


Focus Media


Otestujte svoje fitness IQ!
Otestovalo sa 18495 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide policajt do pizzerie.
Objednal si jednu pizzu.
Čašníčka : chcete pokrájať na 6 kúskov alebo na 12 ??
Policajt : 6...12 by som nezjedol.

 
Virtuálny barGreen Peache Green Peache
  • 2 cl Curacaa blue
  • 2 cl svetlého rumu
  • 3 cl broskyňového likéru
  • 8 cl pomarančového džúsu
  • 2 cl citrónovej šťavy
  • koktailová čerešňa (modrá)
  • broskyňa
  • pomaranč