Centrum.sk: Štvrtok, 24.10.2019
meniny má Kvetoslava
   

Ruské Maldivy: Influencerom nevadí, že im toxický odpad ohrozuje zdravie

25.7.2019 | Spektrum

Žiarivo modré vody jazera v ruskom meste Novosibirsk sú pre armádu „influencerov" z Instagramu ako magnet. Priťahujú stovky ľudí a na sociálnej sieti sa čoraz častejšie objavujú fotky žien v bikinách či iných ľudí, ktorí brázdia hladinu na nafukovačkách. Azúrová voda však dýcha nebezpečenstvom.

Foto: Instagram/helenklem

Obyvatelia tretieho najväčšieho mesta v Rusku dali jazeru priliehavú prezývku: „sibírske Maldivy". Bežne si pri ňom robia selfie, mnohí ľudia sem však chodia s profesionálnymi fotografmi a neváhajú sa vrhať do vody len kvôli čo najlepším záberom. Dokonca sa sem organizujú fotografické zájazdy.

Americká základňa v ľade: Kto sa postará o rádioaktívny odpad?

Úrady však jasne varujú pred kontaktom s vodou. Jazero totiž slúži ako skládka odpadu a za farbu vody vďačí chemickej reakcii medzi vápnikom a oxidmi železa. Napĺňa ho neďaleká elektráreň, ktorú prevádzkuje Sibírska elektrárenská spoločnosť.

Firma tvrdí, že voda v jazera nie je jedovatá, no zato je poriadne zásaditá, takže vie spôsobiť ekzémy a vyrážky po celom tele. Na svojej stránke vydala rovnaké varovanie ako vládne úrady: „Nekúpte sa v jazere, je to nebezpečné!"

VIDEO: Separujú do 45 kategórií: Obyvatelia mesta chcú recyklovať 100 percent odpadu

Jazero je plytké, hĺbka vody tu dosahuje najviac dva metre, aj to však stačí, aby sa človek utopil. Dno je mimoriadne bahnité a dostať sa na breh tak môže byť pre fyzicky menej zdatného človeka nemožné.

Foto: Instagram/sup_novosibirsk

Viacerí odvážlivci (alebo hlupáci?) už cenu za čo najlepšiu fotku zaplatili. Na sociálnych sieťach sa sťažovali na vyrážky a na suchý pocit v nose a hrdle, ktorý nie je možné zahnať. Vyskytli sa aj svedectvá o tom, že po prechádzke po brehu jazera ľuďom odpadávali z obuvi podrážky, pretože sa rozleptalo lepidlo. Vo všeobecnosti sa tiež tvrdí, že voda páchne ako rozpúšťadlo.

Alternatívy k plastom: Ich využívanie môže zachrániť Zem

Jazero nevzniklo prirodzenou cestou. Vykopali ho za účelom uskladňovania chemického popola, ktorý vznikal v neďalekej tepelnej elektrárni pri spaľovaní uhlia. Ide o najväčšiu elektráreň svojho druhu na Sibíri a asi si viete predstaviť, že odpad z nej je poriadne toxický. Niektorým ľuďom to však očividne nevadí.

Autor: Noel

Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manželský rozhovor po svadobnej noci:
- Drahá moja, ako som zistil minulú noc, nebol som prvý.
- Miláčik môj, ja ako som zistila minulú noc, tak ani posledný.

 
Virtuálny barAggravation Aggravation
  • 5 cl škótskej whisky
  • 2 cl kahlúy
  • 2 cl smotany