Centrum.sk: Utorok, 19.11.2019
meniny má Alžbeta
   

Odhalili 4000 rokov starú hrobku, pozrite sa, ako vyzerá

30.4.2019 | Spektrum

Architektonický a dizajnový um starovekých Egypťanov dodnes neprestáva prekvapovať. Do značnej miery tomu napomáha aj fakt, že mnohé diela staré tisíce rokov sú dodnes zachované vo výbornom stave. Len nedávno napríklad egyptské ministerstvo starožitností odhalilo bohato zdobenú hrobku, ktorej vek sa odhaduje na viac než štyritisíc rokov. Maľby an stenách pritom vyzerajú tak sviežo, akoby ich vytvorili len pred pár dňami.

Hrobka patrila vyššie postavenému úradníkovi menom Khuwy. Išlo o aristokrata z obdobia piatej dynastie, ktorá sa datuje do 25. až 24. storočia pred Kristom. Pri jej odhaľovaní bolo 52 diplomatov zo zahraničia.

Návod na operáciu starý 3600 rokov: Egypťania vedeli o tele prekvapivo veľa

Khuwyho hrobka sa našla v rozľahlej nekropole v lokalite s názvom Saqqara južne od Káhiry. Má tvar písmena L, ktorého kratšia strana je vlastne malo chodbou vedúcou do hlavnej komnaty. Navyše do samotnej hrobky vedie chodba, akú archeológovia dodnes nachádzali len v pyramídach.

Našiel sa najstarší syr v dejinách, dal by sa ešte jesť?

Bohaté zdobenie stien naznačuje Khuwyho spojenie s kráľovskou rodinou. Vedci dokonca predpokladajú, že mohol mať vzťah s vtedajším faraónom Džedkarom Isesim, ktorého pyramída sa nachádza neďaleko objavenej hrobky. Jedna teória hovorí o príbuzenskom zväzku, iná o tom, že bohaté zdobenie hrobky súviselo s úspechmi nebožtíka na poli štátnej správy.Okrem zdobených stien našli archeológovia v Khuwyho hrobke aj jeho múmiu a nádoby na vnútornosti, do ktorých sa ukladali orgány. Tiež dúfajú, že nález im pomôže lepšie objasniť, čo sa dialo v Egypte počas 40-ročnej vlády faraóna Džedkara.

FOTO: Egypt pred vyše storočím: Turizmus tu vyzeral inak ako dnes

Aj v roku 2018 sa archeológom v Egypte darilo. Pod hlavičkou ministerstva starožitností našli viacero mimoriadne zachovalých malieb či masové pohrebisko mačiek. Úrady dúfajú, že podobné nálezy pomôžu turizmu, ktorého vývoj v krajine od roku 2011 stagnuje.

Autor: Noel
Foto: Profimedia


Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Žena hovorí mužovi: "Alkohol zdražel." Muž sa zamyslí a hovorí: "Nedá sa nič robiť,musíme jesť menej."

 
Virtuálny barPoľovnícky Likér Poľovnícky Likér
  • 20 g podzemku galgánu
  • 20 g koreňa archangeliky
  • 10 g škorice
  • 10 g muškátového orieška
  • 1 l 70 % alkoholu
  • 1 l cukrového sirupu