Centrum.sk: Sobota, 24.8.2019
meniny má Bartolomej
   

O ostrov Rockall súperia štyri štáty, je len kusom skaly uprostred ničoho

20.4.2019 | Spektrum

Rockall je len kus skaly uprostred oceánu. Je neobývaný, vyčnieva len 17 metrov nad hladinu a nezaberá ani jeden kilometer štvorcový. Najužitočnejší je pre vtáky, ktoré si naň chodia odpočinúť, a predsa oň súperia až štyri krajiny: Veľká Británia, Írsko, Island a v mene Faerských ostrovov aj Dánsko.

Foto: Wiki/ Andy Strangeway

Tiež sa vám na prvý pohľad zdá, že kus skaly nemôže byť ničím zaujímavý? Omyl! Už 50 rokov štyri štáty vášnivo debatujú, komu má vlastne patriť. Dôvodom je nielen rybolov, ale aj ropa. V medzinárodnom práve totiž existuje niečo, čo sa volá výlučná ekonomická zóna (EEZ). Tá sa rozprestiera vo vzdialenosti 200 námorných míľ od pobrežia (370 kilometrov) a štát, ktorému prináleží, v nej má výlučné právo na využívanie zdrojov.

VIDEO: Ostrov, na ktorý je vstup zakázaný

Rockall vyzerá z diaľky ako plutva obrovského žraloka. More, ktoré ho obmýva, je také búrlivé, že ťažko určiť presnú výšku skaliska. Zmienky o ňom pochádzajú zo 16. storočia, človek naň ale prvýkrát vystúpil až v 19. storočí. Išlo o člena posádky lode HMS Endymion a onedlho potom už bol ostrov zaznačený vo všetkých významných námorných mapách a navigačných tabuľkách. Kapitán lode SS Norge však Rockall zrejme nepoznal. V roku 1904 naň totiž narazil a plavidlo šlo ku dnu aj so všetkými 635 ľuďmi na palube.

Výlučné ekonomické zóny krajín v okolí Rockallu (Foto: Wiki/Liam Mason)

Ešte oveľa neskôr, 21. septembra 1995, pristála na Rockalle helikoptéra britského námorníctva. Vystúpili z nej traja muži, zarazili do zeme britskú vlajku a umiestnili vedľa nej betónovú dosku s nápisom, ktorý hovorí, že Rockall je majetkom kráľovnej Alžbety II. O 17 rokov neskôr britský parlament definitívne odsúhlasil, že ostrov je súčasťou Veľkej Británie. Iné štáty to však neuznali.

FOTO: Európske ostrovy, ktoré ešte nezruinovali turisti

Snahu Britov čiastočne zmaril Dohovor OSN o morskom práve z roku 1982. V ňom sa píše: „Skaly trvalé neobývateľné alebo neposkytujúce možnosť samostatnej ekonomickej existencie nemajú výlučnú ekonomickú zónu ani kontinentálny šelf." To sa ukázalo ako problém, keďže Británia si zrazu nemohla robiť nároky na suroviny v okolí Rockallu.

Najosamelejší strom sveta: Jeho príbeh je naozaj jedinečný

Briti však neváhali a aby ukázali, že na ostrove sa dá žiť a tým pádom je súčasťou ich teritória, umiestnili sem bývalého člena špeciálnych jednotiek Toma McCleane. Ten žil na Rockalle celých 40 dní, v roku 1997 ho však prekonali členovia Greenpeace, ktorí tu strávili až 42 dní. Vyhlásili Rockall za štát a pomenovali ho Waveland. Oficálne však stále platí, že ide o súčasť Veľkej Británie, hoci na ťažbu si okrem nej nárokujú ešte tri štáty.

Autor: Noel


Focus Media


Poznáte sexuálne úchylky?
Otestovalo sa 25026 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manžel príde domov z týždňovky, ľahne do postele k manželke a počíta nohy trčiace z pod periny:
- 1, 2, 3, 4, 5, 6
Nejako mu to nesedí, tak vstane z postele a ráta ešte raz
- 1, 2, 3, 4... No, veď preto...

 
Virtuálny barStrawberry Daiquiri Strawberry Daiquiri
  • 4cl Bacardi Carta Blanca
  • cukor
  • 2 jahody
  • citrónová šťava
  • jahoda na ozdobu
  • ľad