Centrum.sk: Pondelok, 26.8.2019
meniny má Samuel
   

Nesmúťte za Notre Dame, v Paríži sa dajú vidieť aj iné krásne kostoly

2.5.2019 | Spektrum

Navštíviť Paríž a nepozrieť si katedrálu Notre Dame si nedovolil asi žiadny poriadny turista. Avšak, kým sa podarí obnoviť chrám poškodený požiarom, môžete navštíviť iné kostoly. Našťastie, katedrála Notre Dame nebola jediným krásnym chrámom v Paríži. Vo francúzskej metropole nájdete množstvo ďalších skvostných kostolov, ktoré sú tak nádherné, že v nich aj zabudnete na Notre Dame.

Cathédrale Notre-Dame de Paris. Zdroj foto: Pixabay

Basilique du Sacré-Cœur

Basilique du Sacré-Cœur. Zdroj foto: Pixabay

Chrám najsvätejšieho srdca Ježišovho sa nachádza sa na pahorku Montmartre. Je najvyšším bodom v Paríži a vďaka tomu si pred chrámom môžete vychutnať úchvatný panoramatický výhľad. Travertínovú baziliku začali budovať v roku 1875 a dokončili ju v roku 1914, pričom vysvätená bola kvôli prvej svetovej vojne až v roku 1919. Na schodoch prd chrámom zvyknú vystupovať pouliční umelci a neďaleko nájdete aj slávny kabaret Moulin Rouge.

FOTO: Turistické lákadlá, ktoré sa naozaj oplatí navštíviť

Sainte-Chapelle
Sainte-Chapelle. Zdroj foto: Pixabay


Gotická kaplnka sa nachádza na ostrove Île de la Cité, rovnako ako aj Notre Dame. Nájdete ju v komplexe Justičného paláca. Postavená bola na účely uchovávania vzácnych relikvií, najmä tŕňovej koruny a slúžila ako kráľovská kaplnka. Sainte-Chapelle bola vysvätená v roku 1248 a vyniká najmä nádhernými vitrážami.

FOTO: Zaujímavosti o oceánoch: Ešte ste o nich nepočuli

Église Saint-Sulpice
Église Saint-Sulpice. Zdroj foto: Shutterstock


Kostol svätého Sulpica patrí do 6. parížskeho obvodu. Je známy z viacerých knižných diel, medzi ktorými je aj Manon Lescaut, Lesk a bieda kurtizán, či Da Vinciho kód. Západná fasáda kostola je inšpirovaná kostolom sv. Pavla v Londýne.

FOTO: Ako vyzerajú turistické atrakcie z diaľky?

L'Oratoire du Louvre
L'Oratoire du Louvre. Zdroj foto: Shutterstock

Oratórium Louvre sa nachádza oproti múzeu Louvre v centre Paríža. Od svojho vzniku v roku 1623 slúžila stavba ako kráľovská kaplnka a konali sa v nej aj pohreby významných osobností a členov kráľovskej rodiny. V roku 1811 venoval Napoleon Bonaparte oratórium protestantom a odvtedy slúži ako protestantský kostol.

Autor: Tatiana


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Chlapec príde domov zo školy a hovorí mame: Mami v škole ma volajú Rambo!
Mama: Dobre synček porozpravam sa s tvojou učiteľkou.
Chlapec: Nie mami, je to moja vojna!

 
Virtuálny barŠtedrovečerný punč Štedrovečerný punč
  • 1 l vody
  • 1,5 l červeného vína
  • 500 g medu
  • 2 dcl citrónového džúsu
  • 5 dcl višňového sirupu
  • 3 dcl koňaku