Centrum.sk: Sobota, 21.9.2019
meniny má Matúš
   

Najkrajšie púšte sveta: Ktoré z nich poznáte?

12.9.2019 | Spektrum

Púšť nie je len veľké a opustené pieskovisko, kde je toľko zábavy ako na vyprahnutom stavenisku. Pravdou je, že sú na svete púšte ako vyprahnutá zem, ale tým sa rozhodne nevyčerpávajú všetky krásy tejto prírodnej scenérie. Mnohé skrývajú zaujímavé objekty, pohľady aj zážitky, hoci hlavné slovo tú má naozaj piesok.


Kalahari

Najznámejšia púšť v subsaharskej Afrike. Zaujímavosťou je, že meno púšte je odvodené od slova Keir, čo v miestnom dialekte znamená veľký smäd. Na púšť pritom počas roka dopadne priemerne len niečo cez 100 milimetrov zrážok, ktoré nemilosrdne pohltí rozpálený piesok. Púšť je však známa krásnymi skalnými masívmi, ktoré sa týčia z piesku, ako by ich niekto vymodeloval formičkami.


Sahara

Je krásna a fascinuje svojou veľkosťou. Veď jej rozloha je rovnaká, ako všetkých štátov USA dokopy. Prejsť Saharu? Nemožné. Preto je pre mnohým výzdobou aj životnou inšpiráciou. Prechádza Marokom, Mauretániou, Mali, Alžírskom, Líbyou, Nigériou, Tuniskom, Čadom, Egyptom a Sudánom.

Kedysi bola zaplavená: Neprístupná Sahara odhaľuje svoje tajomstvá

Je tiež veľkolepá vďaka pohoriam ako napríklad Tibesti, Aïr a Hoggar. Nádherné monumenty, ktoré zanechajú dojem. A Sahara má aj jedny z najkrajších pieskových dún.


Atacama

Ide o najsuchšiu púšť sveta a oplatí sa ju vidieť. Prečo? Pretože pripomína životné podmienky na Marse. Ak by vás tu vysadili v strede leta, prežili by ste zrejme len o niečo dlhšie ako práve na Marse, hoci by ste si mysleli, že v Čile, kde sa púšť rozkladá, vám nič nehrozí.

Piesočná Atlantída: Kam zmizlo púštne mesto Ubar?

Prostredie je dokonca tak podobné Marsu, že tu chodí NASA testovať svoje lunárne modely aj pracovné nástroje, ktoré následne putujú skutočne na červenú planétu.


Veľká Viktóriina púšť

Predstavuje najväčšiu austrálsku púšť s rozlohou 647-tisíc kilometrov štvorcových. Zaujímavosťou je, že ju pomenoval aj objavil Ernest Giles, britský monarcha a stal sa prvým Európanom, ktorý túto púšť aj pokoril. Má mnoho krásnych zákutí, skál, stromov aj stepného porastu a napriek suchej pôde je domovom pre mnoho živočíchov aj rastlín.


Badain Jaran

Ide o čínsku púšť a hoci nie je príliš známa, na púšti možno nájsť tie najväčšie piesočné duny na svete a nie je nič nezvyčajné naraziť aj na kúsky presahujúce 500 metrov.

Mesto, ktoré si púšť vzala späť. Jeho krása ohromí

Navyše má púšť jednu veľkú záhadu a ňou sú stabilné jazerá, ktorých je asi 140. Nevysychajú a dávajú život. Majú vďaka špecifickým minerálom a riasam a zaujímavé farby. Vyživuje ich spodná voda hlboko pod pieskom.

Autor: Marcos
Foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Prečo keď vaša žena alebo prieteľka otehotnie, všetky jej priateľky hladia jej brucho a hovoria "gratulujem" - ale žiadna nepohladí vášho vtáka a nepovie "dobrá práca"???

 
Virtuálny barLetec Letec
  • 5 cl rum
  • 1,5 cl citrónová šťava
  • grenadína
  • šampanské