Centrum.sk: Štvrtok, 19.9.2019
meniny má Konštantín
   

Najkrajšie premeny húseníc na motýle

30.11.2014 | Spektrum

V živočíšnej ríši sa dokážu tie najodpornejšie stvorenia premenia na krásavice. Bohužiaľ v ženskom svete to obvykle funguje len v rozprávkach a preto sme sa dnes rozhodli priniesť skutočné premeny krásy. Prsia, zadky a nohy v nich nehľadajte, ale aj tak to bude čarokrásne divadlo.

Životy motýľa
Život motýľa je jedno veľké dobrodružstvo. Nie je to ako byť dieťaťom a dospelým, ale niečo podobné, akoby sa ľudia vyvinuli zo psa. Motýle si podmanili svojim životným cyklom celú planétu a prežívajú aj proces skutočnej reinkarnácie v praxi. Najprv sú vajíčkom, neskôr larvou, kuklou a nakoniec vystrie krídla imágo, teda konečná fáza premeny motýľa. Práve húsenica a imágo sú najzaujímavejšie jeho životné etapy. Tie najdrsnejšie vyzerajúce húsenice, naháňajúce hrôzu na pohľad vedia splodiť tie najkrajšie motýle planéty.

Kto je vlastne motýľ?

Najzaujímavejšie na živote motýľa je práve štádium húsenice. Trvá totiž omnoho dlhšie ako motýlie obdobie. Preto by sa dalo povedať, že ide o život húseníc, ktoré sa v konečnom štádiu premenia na lietajúci hmyz. Počas života húsenica zvlečie svoju pokožku niekedy až štyrikrát a je plnohodnotnou súčasťou živočíšnej ríše.

Nebezpečné divadielko
Motýle nie sú príliš agresívnymi obyvateľmi planéty, zato niektoré húsenice už svojim sfarbením ukazujú, že v ich tele je jed. Je to forma, ako varovať predátorov, že len čo ich zbodnú, zo žalúdka sa im do tela dostanú toxíny, ktoré ich odrovnajú neskutočne rýchlo. Farebnosť je ochrana mnohých húseníc, ktoré chcú ustrážiť svoje telo, aby mohlo prísť záverečné strhujúce divadlo.

Premena tkanív
V húsenici nie je ukrytý motýľ. Je to samostatný živočíšny druh, no jedného dňa mu genetika našepká, že sa treba zastaviť, ostať nehybne stáť a rozlúčiť sa so životom. V tejto fáze sa v húsenici začne hororová posledná fáza života. Vnútornosti sa začínajú preskupovať, tkanivá sa rozpadajú a vytvárajú sa nové. Nakoniec živočích z vnútra prehryzie svoje niekdajšie telo a rozprestrie krásne krídla.

Autor: Marcos
Foto: oddstuffmagazine.com


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manželský rozhovor po svadobnej noci:
- Drahá moja, ako som zistil minulú noc, nebol som prvý.
- Miláčik môj, ja ako som zistila minulú noc, tak ani posledný.

 
Virtuálny barLa Conga La Conga
  • 4 cl tequily
  • 2 cl ananásového džúsu
  • 2 streky angostúry
  • 10 cl sódy
  • citrón na ozdobenie