Centrum.sk: Streda, 20.11.2019
meniny má Félix
   

Najdlhšie konkláve v dejinách: Keď pápeža volili dva roky

11.7.2019 | Spektrum

Hlavnou atrakciou v starodávnom talianskom mestečku Viterbo je palác z 13. storočia. Postavili ho, aby slúžil pápežovi ako vidiecke sídlo. Kedykoľvek sa v Ríme situácia zneprehľadnila a hlave katolíckej cirkvi hrozilo nebezpečenstvo, mohla sa stiahnuť do Pallazzo dei Papi. Práve tu sa odohrala doposiaľ najdlhšia voľba pápeža v dejinách.

Keď 29. novembra 1268 zomrel pápež Klement IV., kolégium kardinálov sa stretlo vo Viterbe za účelom výberu Klementovho nasledovníka. Tradícia určovala, že konkláve sa má konať v meste, kde zomrel predchádzajúci pápež. Kardináli sa teda raz denne zišli, v Palazzo dei Papi odvolili a vrátili sa do svojich rezidencií. Kolégium v tom čase tvoril rovnaký počet talianskych a francúzskych kardinálov a každý z nich chcel za pápeža svojho krajana.

FAKTY X: Smrť pápeža Jána Pavla I.: Zabil ho naozaj infarkt?

Voľby sa naťahovali a trvali celé mesiace. Traja z pôvodných 12 kardinálov dokonca zomreli na starobu a nového pápeža sa naďalej nedarilo zvoliť. Po roku frustrovaní občania Viterba podľa inštrukcií kapitána mestskej stráže Ranieriho Gattiho zamkli kardinálov v paláci a prikázali im, aby sa dohodli. Dokonca rozmontovali strechu a vystavili tak najvyšších predstaviteľov katolíckej cirkvi prírodným živlom, aby urýchlili ich rozhodovanie. Dosť bolo hostín, do paláca už sluhovia nosili len chlieb a vodu. Mešťania však napokon zrekonštruovali strechu, keď kardináli hrozili, že uvrhnú celé mesto do cirkevnej kliatby. A ich zvyšné drastické opatrenia tiež nepomohli. Tvrdohlaví kardináli odmietli robiť ústupky.

FAKTY X: Pápežka Jana mohla naozaj existovať, našli sa nové dôkazy

Až v auguste 1271 sa kardináli dohodli na vytvorení šesťčlenného výboru, ktorý mal zjednať dohodu. Ani títo šiesti však pápeža nezvolili, a tak do hry vstúpil istý Teobaldo Visconti, arcidiakon z mesta Liége, ktorý v tom čase viedol vojnu v Palestíne. Povolali ho späť do Európy a zhodli sa, že bude vhodným pápežom. 1. septembra 1271 sa teda stal Gregorom X.

Viac než dva roky trvajúca voľba viedla k tomu, že Gregor. X. zaviedol striktné pravidlá ohľadom nasledujúcich konkláve. Kardináli museli byť počas voľby v spoločnej miestnosti a nesmeli mať viac než dvoch sluhov. Jedlo im dodávali cez okno, aby sa minimalizoval kontakt s okolím. Ak konkláve trvalo viac než tri dni, začali kardináli dostávať len jedno jedlo denne. Po piatich dňoch im už prinášali len chlieb a vodu. A to najdôležitejšie: kým konkláve trvalo, mali kardináli pozastavený plat.

Trasmoz: dedina čarodejníc, z ktorej pápež dodnes nestiahol kliatbu

Nasledovník Gregora X. Adrián V. však považoval tieto nariadenia za príliš prísne a zrušil ich. Netrvalo dlho a nastalo ďalšie dvojročné konkláve, tentokrát v roku 1292 po smrti Mikuláša IV. Keď napokon zvolili za pápeža Celestína V., ten pravidlá Gregora X. opäť obnovil.

Dnes sa konkláve koná v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne. Keď začne, kardináli spia vo vyhradených priestoroch a nesmú ich opustiť, kým nezvolia nového pápeža. Kontakt s okolím majú povolený len v prípade zdravotných problémov. S konkláve je spojený aj slávny rituál v podobe čierneho a bieleho dymu. Ak stúpa čierny dym, bola voľba neúspešná, biely dym naopak znamená, že sa podarilo zvoliť pápeža.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Hosť vraví čašníkovi:
- Pán hlavný, prosím vás, nedalo by sa dopiecť to kurča?
- Vám sa zdá nedopečené?
- Čo ja viem, len mi z taniera vyzobáva zemiaky..

 
Virtuálny barDaiquiri Mango Daiquiri Mango
  • 4 cl bieleho rumu
  • 2 cl limetkovej šťavy
  • kúsky manga
  • mango a limetka na ozdobenie