Centrum.sk: Streda, 20.11.2019
meniny má Félix
   

Mocha Dick: Zabijacký vorvaň, ktorý bol skutočnou bielou veľrybou

18.6.2019 | Spektrum

Asi 30 kilometrov od pobrežia Čile sa nachádza malý ostrov v tvare slzy s názvom Mocha. Obýva ho domorodý kmeň Mapuchov a medzi námorníkmi bol dobre známy už pred stáročiami. Najmä piráti ho využívali ako bezpečný prístav a miesto, kde mohli vymeniť ulúpené výrobky za jedlo. Zároveň ide o miesto, kde žil vorvaň, ktorý stál za vznikom románu Moby Dick.

Albínsky vorvaň, ktorý dostal prezývku Mocha Dick, robil svojmu menu naozaj zadosťučinenie. Bol skutočne obrovský, ale podľa svedectiev lovcov veľrýb pokojný. Bežne sa stávalo, že plával popri lodiach, ktorých posádky čakali iba na to, kým spozorujú nejakú veľrybu.

FOTO: Lov na delfíny, po ktorom more ostáva červené

Mocha Dick sa však menil na zúrivca v momente, keď dostal zásah harpúnou. Zdalo sa, že v boji s ľuďmi je mimoriadne skúsený a zlikvidoval desiatky lodí a člnov. Ani ostrieľaní morskí vlci, ktorí velili plavidlám, si nemohli byť istí úspechom.Americký dobrodruh Jeremiah Reynolds v roku 1839 pre časopis The Knickerborcker napísal: „Mocha Dick je hračkou prírody. Biely ako vlna a na niektorých miestach porastený kôrovcami. Z tela mu trčí najmenej 20 harpún ako spomienka na všetky súboje, ktoré absolvoval."

Zaujímavé je, že Reynolds vorvaňa na vlastné oči nevidel. Už o rok skôr sa totiž lovcom podarilo Mocha Dicka zabiť. Trvalo 18 rokov, kým vorvaň podľahol ich snahám. Po smrti ho odmerali a zistilo sa, že má dĺžku vyše 20 metrov a v tele skutočne uviaznutý veľký počet harpún, konkrétne 19.

Srdcervúci príbeh: toto je najosamelejší tvor sveta

Počas života sa Mocha Dick zúšastnil asi stovky súbojov s lovcami veľrýb. Potopil najmenej 20 plavidiel a zabil 30 mužov.

VIDEO: Neuveriteľná záchrana: Psa našli 200 kilometrov od pobrežia na ropnej plošine

Mocha Dick však prekvapivo nebol jediným albínskym vorvaňom, o ktorom existujú zápisky. V roku 1820 napadol biely jedinec s dĺžkou až 25 metrov veľrybársku loď Essex. Potopil ju a zachránilo sa len 20 námorníkov v troch člnoch. Tí postupne jeden po druhom umierali od smädu a hladu. Po troch mesiacoch ich náhodou zachránila iná loď. Z 20 mužov ostalo nažive len osem. Zistilo sa, že sedem mužov skončilo v žalúdkoch tých ostatných.

Autor: Noel
Foto: Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Hosť vraví čašníkovi:
- Pán hlavný, prosím vás, nedalo by sa dopiecť to kurča?
- Vám sa zdá nedopečené?
- Čo ja viem, len mi z taniera vyzobáva zemiaky..

 
Virtuálny barDaiquiri Mango Daiquiri Mango
  • 4 cl bieleho rumu
  • 2 cl limetkovej šťavy
  • kúsky manga
  • mango a limetka na ozdobenie