Centrum.sk: Sobota, 20.7.2019
meniny má Iľja, Eliáš
   

Klenoty drevenej architektúry: Kostoly, ktoré pokorili cisára

25.6.2019 | Spektrum

V sliezskych mestách Jawor a Świdnica stoja dva majestátne drevené kostoly. Cisár Svätej ríše rímskej, ktorý nariadil ich vybudovanie, nikdy nečakal, že stavby ľudia dokončia. A predsa sa tak stalo. Cisár bol ponížený a Európa obohatená a diela brilantného ľudského umu. Dodnes ide o najväčšie drevené kostoly sveta.

Veľkú časť novoveku kvárili Európu náboženské vojny medzi katolíkmi a protestantmi. Ukončil ich až Vestfálsky mier v roku 1648, ktorý dával panovníkovi možnosť určiť, k akému náboženstvu sa bude viazať jeho krajina. Zmluva však zabezpečovala aj toleranciu pre náboženské menšiny a umožňovala im vyznávať svoju vieru.

FOTO: 20 najkrajších chrámov Európe: Tieto stoja za návštevu

V Sliezsku sa v tom čase nachádzalo množstvo protestantov a podľa zásady cuius regio eius religio (koho panstvo, toho náboženstvo) mali mať náboženskú slobodu. Lenže spočiatku nemali. Cisár Svätej ríše rímskej Ferdinand III. bol zanietený katolík a zakázal vyznávanie protesntaskej viery. Názor musel zmeniť až po zásahu švédskej diplomacie a povolil výstavbu troch protestantských kostolov.

FOTO: Najkrajšie kostoly sveta. Nájdete medzi nimi aj jeden slovenský

Stanovil však podmienky. Kostoly mohli byť vybudované len z dreva, hliny a slamy a museli byť dokončené do roka od začatia výstavby. Známy architekt Albrecht von Sabisch tak stál pred náročnou výzvou. Ako postaviť budovy dostatočne veľké, aby mohli byť svätostánkami pre veľké množstvo veriacich, ale aby boli zároveň aj stabilné? Von Sabisch musel postupovať s využitím prelomových stavebných techník a vytvoril tak stavby, ktoré sú dodnes vrcholom drevenej architektúry.

Do Lukova v Česku lákajú duchovia turistov z celého sveta

Nazvali ich „Kostoly mieru". Prvý vyrástol v roku 1651 v Glogowe, počas búrky v roku 1654 sa ale zrútil. Na jeho mieste bol postavený nový, ten však v roku 1758 zhorel. Kostoly mieru v Świdnici a Jawore postavili v druhej polovici 50. rokov 17. storočia a stoja dodnes aj ako symboly pokorenia moci Ferdinanda III. Fotografie z nich nájdete v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Dve blondínky sa stretnú na zastávke a jedna sa pýta druhej: na aký autobus ideš?? Druhá odpovedá ja idem na jednotku a ty? Nuž ja idem na sedmičku! O chvíľu príde sedemnástka a jedna z nich hovorí: no vidíš môžeme isť spolu!

 
Virtuálny barDomáci koňak Domáci koňak
  • 250 ml mlieka
  • 3 lyžice práškového cukru
  • 100 ml rumu
  • 2 žĺtky
  • trochu mletej škorice
  • muškátový orech
  • škoricu na ozdobenie