Centrum.sk: Streda, 21.8.2019
meniny má Jana
   

Indii hrozí ekologická katastrofa, jeden muž sa jej snaží zabrániť

14.4.2019 | Spektrum

India v súčasnosti čelí najhoršej vodnej kríze v dejinách. Situácia sa nezlepšuje a 21 veľkomiest zrejme príde o posledné zásoby podzemnej vody už v roku 2020. Ročne zomrie 200-tisíc Indov kvôli tomu, že nemajú prístup k pitnej vode. A týmto problémom trpí 163 miliónov z 1,3 miliardy obyvateľov Indie. A keďže vláde sa nedarí situáciu riešiť, berú iniciatívu do rúk občania.

Ramweer Tanwar si už dávnejšie všimol, že v jeho okolí miznú jazerá a vodné nádrže. Jednoducho v nich postupne klesala hladina a napokon zmizli. Upozorňoval aj úrady, ale tie to neriešili. Obrovská spotreba vody a znečistenie ich podľa Tanwarových slov nezaujímali, a tak sa chopil iniciatívy sám. Vtedy ešte študoval pozemné inžinierstvo a tak dobre chápal, prečo voda mizne.

FOTO: 10 Year Challenge z prírody má desivú podobu

Najprv šíril osvetu medzi obyvateľmi vidieka, ktorým objasňoval, prečo je dôležité šetriť vodou. „Pokuty nepomôžu," tvrdí Tanwar. „Ľudia jednoducho musia najprv pochopiť, prečo nie je správne plytvať."

Zabudnite na slamky, zvyšky po cigaretách sú v oceánoch oveľa škodlivejšie

Ešte väčšie úspechy dosiahol, keď začal vytvárať skupinky dedinčanov a pomáhal im čistiť dná vyschnutých nádrží a jazierok. Od roku 2014 sa takýmto spôsobom podarilo Tanwarovým ľuďom vyčistiť 12 jazier. „Snažíme sa nielen čistiť, ale aj zabrániť budúcemu znečisteniu," tvrdí Tanwar. „Preto sme začali montovať dvojité filtre na miestach, kde potoky ústia do jazier. Najprv sme položili drevené laty, ktoré zachytia väčší odpad, a za ne natiahli sitá, ktoré filtrujú drobnejšie kusy."

Sucho odkrylo kamene s krutými predpoveďami. "Plačte," odkazujú dávno mŕtvi

Tanwarova snaha je síce obdivuhodná, prišla však zrejme neskoro. Ak sa naplnia najčernejšie prognózy, mestá ako Dillí či Bengalúr prídu o všetku podzemnú vodu. Mimochodom, v Dillí žije asi 19 miliónov ľudí a Bengalúr je o čosi menší: má „len" 12 miliónov obyvateľov.

Fotografie práce Tanwarových tímov nájdete v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: logicalindian.com


Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka vraví blondínke:
"Počula si to, že vraj Silvester vyjde tento rok na piatok?"
Blondínka na to:
"Len dúfam, že nie na 13.

 
Virtuálny barTasmanian Devil Tasmanian Devil
  • 4 cl tequily
  • 1 lyžička grenadiny
  • tabasco