Centrum.sk: Nedeľa, 20.10.2019
meniny má Vendelín
   

Gestá, ktoré používate denne: Viete, ako vzniklo podanie ruky či vztýčený prostredník?

19.3.2019 | Spektrum

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako a kedy vznikli gestá, ktoré bežne používame? Aj keď sa vám môže niekedy zdať, že sú to gestá súčasnosti, mnohé vznikli ešte v staroveku. Počas rokov niektoré dokonca aj zmenili svoj význam.

Vztýčenie prostredníka

Vztýčený prostredník v našich končinách znamená vulgárne a urážlivé gesto. Prostredník symbolizuje penis a skrčené prsty po oboch stranách semenníky. Tento symbol dešpektu vychádzajúci z imitácie mužského penisu bol známy už v staroveku. Podľa niektorých rímskych historikov zase toto gesto používali germánski vojaci ako symbol dešpektu k ich protivníkom.

FOTO: Porovnania, ktoré prezradia viac než tisíc slov

V starovekom Grécku bol tento symbol známy aj ako katapygon (dolu-zadok). V tomto prípade išlo o dehonestáciu homosexuálov a s nimi spojeného análneho sexu. Na Strednom východe je to zase symbol rúhania.

Podanie ruky

Podanie ruky je asi najrozšírenejším gestom. Mnohí odborníci sa zhodujú, že vzniklo pred stovkami rokov, ktoré boli plné vojen. Muži podaním si ruky dávali najavo, že v nich nedržia zbrane. Toto gesto nájdete aj na stĺpe chrámu aténskej Akropoly, ktorý znázorňuje Héru a Aténu, ako si podávajú ruky. Obe strany si týmto gestom v časoch staroveku prejavovali vzájomný rešpekt, rovnocenné postavanie a predovšetkým to, že v rukách nenesú zbraň a majú priateľské úmysly.

Bizarné rastliny: Viete, ktorá dokáže vstať z mŕtvych?

V novoveku sa stalo podanie ruky aj symbolom ukončenia vojnového konfliktu. V 17. storočí sa stalo podanie ruky súčasťou svadobných obradov. Gesto symbolizovalo vzájomnú dôveru a vernosť mladomanželov. Ako formu pozdravu podanie ruky ako prví použili kvakeri (kresťanské hnutie) v 17. storočí, pretože uklonenie hlavy alebo snímanie klobúka nepreukazovali rovnosť.

Prekrížené prsty

Dnes sa používajú prekrížené prsty schované za chrbtom ako ospravedlnenie klamstva, čo má korene vo viere, že sila kresťanského kríža klamára ochráni od pekla a Božieho hnevu. Jednou teóriou vzniku tohto gesta je názor, že gesto sa prvýkrát objavilo ešte v predkresťanskej Európe na ochranu ľudí pred duchmi. Iná teória vraví, že gesto sa prvýkrát objavilo po tom, čo kresťanstvo dosiahlo Európu. Kresťania boli v tom čase prenasledovaní, takže vytvorili niekoľko tajných symbolov, ako napríklad kríža, na identifikáciu. Bežnejším sa gesto stalo v 14. storočí, keď ho vojaci používali ako znak pre šťastie a ochranu.

„V" ako symbol víťazstva

Podľa legendy malo toto gesto vzniknúť zhruba pred 600 rokmi po bitke pri Agincourte medzi Angličanmi a Francúzmi. Francúzi mali každému chytenému anglickému lukostrelcovi odseknúť ukazovák a prostredník, aby im znemožnili v budúcnosti natiahnuť luk. Tí, ktorých nezajali, neskôr ukazovali dva do „V" vztýčené prsty ako symbol víťazstva, respektíve toho, že o prsty neprišli a môžu strieľať ďalej.

Rodoský kolos: Div sveta, ktorý padol za obeť "hnevu boha"

Dnešný význam gesta je spojený s obdobím druhej svetovej vojny, keď ho preslávil britský premiér Winston Churchill. Išlo o znak víťazstva, keďže písmeno V ako Victory sa stalo symbolom hnutia odporu voči nacizmu po celej Európe. Dôležité tiež je, ako pri tomto symbole natočíte dlaň. Ak smeruje dlaň smerom od ukazujúceho, je to signál víťazstva. Ak ale otočí ukazujúci napríklad v Británii dlaň k sebe, je to alternatívne gesto k vztýčenému ukazováku.

Palec hore a palec dole

Palec hore je symbolom schválenia a súhlasu. Palec smerujúci nadol je zase symbolom dole nesúhlasu a odmietnutia. Obe gestá vznikli v období gladiátorských bojov v starovekom Ríme. Na konci krvavého boja diváci vyjadrovali svoj názor, či porazený a neraz ťažko zranený gladiátor má byť zabitý alebo ušetrený. Rozhodca sa obrátil k divákom, ktorí ukázali svoju voľbu tým, že dali palce alebo palec dole. Palec hore znamenal, že porazený by mal byť zabitý. Palec dole (označujúci „meče dole") znamenal, že porazený by mal byť ušetrený.

Zaťatá päsť

Zaťatá päsť je v pravej podstate symbolom solidarity. Používali ho utláčaní či politické skupiny aby prejavili solidaritu, vzdor, boj, triumf, odpor či moc. Možno budete prekvapení, že gesto je vlastne komunistickým symbolom. Zaťatá päsť sa prvýkrát objavila počas španielskej občianskej vojny medzi fašistami a komunistami. Kým fašisti používali ako svoj symbol otvorenú dlaň, komunisti hľadajúc svoj vlastný symbol sa rozhodli pre zaťatú päsť. Neskôr tento symbol prevzali aj iné komunistické organizácie a skupiny bojujúce za slobodu spod kolonizácie.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock


Focus Media


Fakty o Chuckovi Norrisovi.
Otestovalo sa 5036 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

- Sestrička, akú teplotu má pacient.
- Normálnu, pán doktor. Izbovú. 18 stupňov.

 
Virtuálny barAbsolut Blue Moon Absolut Blue Moon
  • 4 cl vodky
  • 4 cl Blue curacca
  • 4 cl ananásového džúsu
  • 1 plátok ananásu
  • ľad