Centrum.sk: Piatok, 22.11.2019
meniny má Cecília
   

FOTO: Umelé ostrovy z doby kamennej: Divy starovekého stavebníctva

1.8.2019 | Spektrum

Mladšia doba kamenná bola na Britských ostrovoch obdobím čulého staviteľstva. Ľudia vtedy vybudovali bezpočetné množstvo monumentálnych hrobiek, pevností v kopcoch, rituálnych obetísk, megalitov a ďalších stavieb, nad ktorých účelom sa archeológovia dodnes zamýšľajú. Najväčšími divmi neolitickej architektúry sú ale zrejme umelé ostrovy.


V Írsku a Škótsku ešte aj dnes nájdete množstvo umelých jazier, ktoré sa v angličtine nazývajú „crannog". Ľudia v mladšej dobe kamennej ich budovali tak, že najprv do dna jazera natĺkli nahusto drevené koly a následne do vybudovanej „ohrady" sypali zeminu. Vedeli si však poradiť aj v miestach, kde drevo nebolo dostupné. Napríklad na súostroví Vonkajšie Hebridy takmer vôbec nerastú stromy a základy crannogov sú postavené z kameňa.

Desivý nález z praveku: Vták požieral deti neandertálcov

Prečo vlastne ľudia v staroveku investovali toľko času, námahy a materiálu na stavbu umelých ostrovčekov? A to aj na miestach, kde sa vyskytujú prirodzené ostrovy, alebo ktoré sú naopak len ťažko obývateľné? Nuž, to je dodnes záhadou.


Existuje jedna hypotéza, ktorá hovorí, že územia dnešného Írska bolo v tom čase husto zalesnené. Jazerá mali byť prakticky jedinými miestami, odkiaľ sa dalo bez problémov pozerať na oblohu, ktorá mala veľký význam v rámci náboženstva. V kombinácii s prirodzenou ochranou pred divokými zvieratami či nepriateľmi poskytovali takéto ostrovy výborné útočisko.

Pod divadlom našli obrovský rímsky poklad, má nevyčísliteľnú hodnotu

Mnohé crannogy vykazujú známky osídlenia z rôznych období. Ľudia v nich žili od neolitu cez doby bronzovú a železnú až do stredoveku. Práve počas doby železnej sa tieto umelé ostrovy stali ľudnatými centrami, v ktorých okolí žili roľníci. Do crannogov sa uchyľovali v nebezpečenstve aj s dobytkom.


V Írsku existuje najmenej 1200 crannogov, v Škótsku sa ich počet odhaduje na 600. V skuočnosti ich však mohlo existovať oveľa viac, ibaže mnohé sú už dnes úplne pod vodou. Ďalšie je zasa ťažké odlíšiť od prirodzených ostrovov. Počas tisícok rokov ich pokryla vegetácia a dnes sa len málo líšia od ostrovov, ktoré vytvorila príroda.

Našla sa pečať stará 3 500 rokov, prepíše učebnice dejepisu!

Niektorí vedci predpokladajú, že crannogy sa využívali len počas rituálov, ktoré mohli byť spojené s pohrebmi, svadbami či dospievaním. Nech už ale bol ich pôvodný účel akýkoľvek, dodnes ostávajú pripomienkou dôb dávno minulých a tiež staviteľského umu ľudí z mladšej doby kamennej.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čo sa opýta blondínka tesne po tom ako porodí dieťa? Je naozaj moje?

 
Virtuálny barAdonis Adonis
  • 2 cl Vermouth Bianco
  • 1 cl Vermouth Rosso
  • 2 cl Sherry Fino
  • 1 strek likéru Orange bitter