Centrum.sk: Sobota, 24.8.2019
meniny má Bartolomej
   

FOTO: Takmer ako Hirošima: Pozrite sa, ako vyzeralo San Francisco po zemetrasení

24.4.2018 | Spektrum

Písal sa 18. apríl 1906. O 5:13 ráno miestneho času sa v San Franciscu začala triasť zem. Zemetrasenie malo epicentrum v oceáne neďaleko mesta, ktoré malo vtedy 400-tisíc obyvateľov. A rozpútalo skazu.

Ako sa ukázalo, skutočnou katastrofou boli požiare, ktoré prišli po zemetrasení. Otrasy totiž prakticky zničili vodovodnú sieť v meste a z hasičov urobili bezmocných prizerajúcich sa. Plame blčali niekoľko dní. Zomrelo asi tritisíc ľudí a 28-tisíc budov sa zmenilo na popol. Štvrť milióna osôb ostalo bez strechy nad hlavou. Škody sa odhadli na pol miliardy vtedajších dolárov. Dnes by to bolo 13 miliárd.

Najsilnejšie zemetrasenie v dejinách: zabíjalo na vzdialenosť tisícok kilometrov

Napriek katastrofe sa San Francisco pomerne rýchlo pozviechalo. A ako sa ukázalo, vo všetkom zlom sa našlo niečo dobré. Mesto totiž vyrástlo chaoticky a bolo symbolom divokého západu a masívnej imigrácie z čias zlatej horúčky v roku 1849. Zemetrasenie, ktoré zrovnalo so zemou tisíce budov, však plánovačom umožnilo vystavať mesto logickejšie a oveľa elegantnejšie, než to urobili narýchlo ich predchodcovia.Dnes sa ulicami San Francisca môžete poprechádzať aj virtuálne. A ako vyzeralo tesne po zemetrasení v roku 1906 zistíte v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Public Domain


Focus Media


Čo všetko vieš o Slovensku?
Otestovalo sa 17954 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manžel príde domov z týždňovky, ľahne do postele k manželke a počíta nohy trčiace z pod periny:
- 1, 2, 3, 4, 5, 6
Nejako mu to nesedí, tak vstane z postele a ráta ešte raz
- 1, 2, 3, 4... No, veď preto...

 
Virtuálny barStrawberry Daiquiri Strawberry Daiquiri
  • 4cl Bacardi Carta Blanca
  • cukor
  • 2 jahody
  • citrónová šťava
  • jahoda na ozdobu
  • ľad