Centrum.sk: Štvrtok, 14.11.2019
meniny má Irma
   

FOTO: Stolové hory vo Venezuele: Fantastické útvary, ktoré sú prístupné len zo vzduchu

12.10.2019 | Spektrum

Stolové hory vo Venezuele ponúkajú jeden z najkrajších pohľadov, aký sa človeku môže v prírode naskytnúť. Neraz vystupujú aj kilometer nad okolitú džungľu a sú domovom stoviek endemických druhov rastlín a živočíchov, ktoré sa inde nevyskytujú.

Etnikum Pemonov, ktoré žije v okolí stolových hôr, nazýva tieto prírodné útvary „tepui", čo znamená „domov bohov". Neraz absolútne neprístupné hory museli ľuďom v minulosti naozaj pripomínať miesta, kde sídlia bohovia, ktorí ovládajú ich životy. V skutočnosti sa dá pešo vyjsť iba na tri stolové hory, zvyšné sú prístupné iba zo vzduchu.

FOTO: Jazero s najčistejšou vodou na svete: V ktorej krajine ho nájdete?

Útvary vznikali počas stoviek miliónov rokov. V období prekambria bola nad pevným žulovým podkladom hrubá vrstva pieskovca, ktorá postupne erodovala, až z nej ostali iba zvyšky, ktoré dnes poznáme ako stolové hory. Tie doslova prekypujú životom a majú celkom inú klímu než prales pod nimi. Nachádzajú sa totiž v celkom inej nadmorskej výške, a tak je tu chladnejšie a častejšie tu prší.

5 najkrajších vysokých škôl v Európe: Kde je radosť študovať?

V regióne Gran Sabana v juhovýchodnej Venezuele sa nachádza 115 stolových hôr, pričom najslávnejšia je Mount Roraima. Preskúmali ju až v roku 1884 a dnes je populárnym cieľom najmä pre skúsenejších turistov. Hovorí sa, že práve ona inšpirovala Arthura Conana Doyla k napísaniu románu Stratený svet. Ďalším slávnym tepui je Auyantepui, domov Angelovho vodopádu, ktorý je najvyšším na svete.

Fotografie zo stolových hôr uvidíte v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Tumblr


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Mám si dať ešte jedno pivko alebo nie? Brucho hovorí, že áno, hlava zase, že nie. Hlava je múdrejšia než žalúdok. Preto múdrejší ustúpi."

 
Virtuálny barApple Stock Apple Stock
  • 4 cl Fernet Stock Citrus
  • 12 cl jablkového džúsu
  • škorica