Centrum.sk: Štvrtok, 24.10.2019
meniny má Kvetoslava
   

FOTO: Špičkové historické fotografie, ktoré ste nikdy predtým nevideli vo farbe

8.9.2019 | Spektrum

Kolorizovanie starých fotiek je umenie, ktoré si vyžaduje nielen talent, trpezlivosť a zručnosť pri ovládaní grafických programov, ale aj historické znalosti. Človek musí vedieť napríklad to, akej farby boli uniformy daných vojakov v období, z ktorého čiernobiela fotka pochádza. Rumunská dizajnérka, ktorá vystupuje pod pseudonymom Jecinci, všetky tieto vlastnosti má a jej diela vyrážajú dych.


Kolorizovaniu fotografií sa táto 36-ročná žena venuje päť rokov. Učila sa z videí na Youtube a ako prvú vyfarbovala fotku svojich starých rodičov. Postupom času sa zlepšovala a zberala tipy od tých najlepších vo svojom odbore. No a dnes sa k špičke radí aj ona sama a svoje diela zverejňuje aj na Facebooku.

FOTO: Umelé ostrovy z doby kamennej: Divy starovekého stavebníctva

Spočiatku sa zameriavala najmä na portréty, na ktorých sa dá podľa Jecinci najlepšie naučiť technika kolorizácie. Potom prešla na iné typy fotografií a dnes je schopná vdýchnuť farbu a život v podstate hocakým záberom. O tom, že vyfarbovanie starých snímok zvláda naozaj majstrovsky, sa môžete presvedčiť v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Instagram/jecinci


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manželský rozhovor po svadobnej noci:
- Drahá moja, ako som zistil minulú noc, nebol som prvý.
- Miláčik môj, ja ako som zistila minulú noc, tak ani posledný.

 
Virtuálny barAggravation Aggravation
  • 5 cl škótskej whisky
  • 2 cl kahlúy
  • 2 cl smotany