Centrum.sk: Pondelok, 23.9.2019
meniny má Zdenka
   

FOTO: Poslední "morskí cigáni": masový rybolov ich pomaly zabíja

18.2.2016 | Spektrum

Mať dom pri mori je pre mnohých z nás nesplneným snom. Pre kočovníkov z etnika Bajau Laut, ktorí žijú pri pobreží Bornea, je však s vodou spojená celá ich existencia.

Títo nomádi pochádzajú zo súostrovia Sulu, ktoré patrí Filipínam. Mnohí z nich však kvôli nepokojom ušli do blízkosti Bornea. Keďže nemajú občianstvo ani jedného z troch štátov, ktorým tretí najväčší ostrov sveta patrí, nemajú ani nárok podieľať sa na veciach verejných a ich deti tiež nemôžu chodiť do škôl.

Ide o jedinečnú komunitu ľudí, ktorá sa však postupne začína rozpadať. Kvôli práci mnohí z nich odchádzajú žiť na pevninu a tradičný spôsob života na mori sa začína vytrácať. Aj preto sa rozhodol zdokumentovať kanadský fotograf Mark Lehn.

„Podľa mňa je fantastické, že aj v súčasnosti existuje na Zemi takáto kultúra," uviedol Lehn v jednom z rozhovorov. „Dlho však nevydrží. Ľudia bez občianstva čelia primnohým výzvam, a tak sa radšej stávajú občanmi Indonézie či Malajzie."

Tradičný spôsob života ľudí z etnika Bajau Laut ohrozuje aj nadmerný rybolov. Práve nedostatok rýb spôsobil odchod nomádov z mora na pevninu.

O spätosti morských kočovníkov a oceánu asi najviac vypovedá fakt, že vlna cunami, ktorá v roku 2004 spôsobila v juhovýchodnej Ázii smrť asi 220-tisíc ľudí, sa ich takmer nedotkla. Nejakým spôsobom totiž dokázali vycítiť, aká katastrofa sa blíži, a odplávali na otvorené more ešte predtým, než stena vody udrela na pobrežie.

Ako vyzerá život posledných morských kočovníkov na svete sa dozviete v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Dailymail, Businessinsider

 

Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide zajac po lese, a tu počuje z kríkov nejaký krik. Odhrnie halúzky a vidí ako lišiak šklbe perie zo sliepky a volá: - Chcem ťa vidieť nahú!

 
Virtuálny barKamikaze Kamikaze
  • 4 cl vodky
  • 1 cl Triple sec
  • 1 lyžička limetkovej šťavy