Centrum.sk: Štvrtok, 19.9.2019
meniny má Konštantín
   

FOTO: Opustený ostrov? Ale kdeže, ukrýva nečakané tajomstvo

30.12.2015 | Spektrum

Monemvasia je grécky ostrov, ktorý pri pohľade zo severu vyzerá ako neobývaná skala. Zdanie ale klame. Ak by ste k nemu totiž prišli z južnej strany, uvidíte, že na ňom predsa len žijú ľudia. Mesto, v ktorom bývajú, je ukryté pred pohľadom každého zvedavca, ktorý sa doň neodváži vstúpiť cez pomerne desivý oblúkový portál.

Obyvatelia mesta Monemvasia, ktoré sa nachádza na rovnomennom ostrove, sa pred svetom ukrývajú pomerne úspešne a o ich existencii tuší málokto. Turistom, ktorý ku kusisku skaly trčiacej z mora prichádzajú pešo po moste z pevniny, sa ani nezdá o tom, že by na vyprahnutom kuse zeme mohol niekto bývať. Keď ale náhodou nasadnú do lode a oboplávajú ostrov, naskytne sa im nečakaný pohľad.

Na ostrove, ktorý sa od pevniny odpojil pri zemetrasení v roku 375, žije približne 1 400 ľudí. Turistov vídajú zriedka, pretože sprievodcovia majú zákaz návštevníkom o ich obydliach hovoriť. Napriek tomu sa občas nájdu odvážlivci, ktorí chcú skalisko preskúmať a domy vtesané do útesov objavia. Naskytnú sa im nádherné výhľady a jedinečná atmosféra.

Monemvasiu kedysi obývalo až 40-tisíc ľudí, pod nadvládou Osmanov však z ostrova utekali. V 60-tych rokoch 20. storočia tu žilo len desať obyvateľov, dnes sa však do mesta pomaly vracajú a rekonštruujú ho. Ak už teraz snívate o letnej dovolenke, Monevasia je pre vás ako stvorená.

Autor: Noel
Foto: MessyNessyChic


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manželský rozhovor po svadobnej noci:
- Drahá moja, ako som zistil minulú noc, nebol som prvý.
- Miláčik môj, ja ako som zistila minulú noc, tak ani posledný.

 
Virtuálny barLa Conga La Conga
  • 4 cl tequily
  • 2 cl ananásového džúsu
  • 2 streky angostúry
  • 10 cl sódy
  • citrón na ozdobenie