Centrum.sk: Utorok, 17.9.2019
meniny má Olympia
   

FOTO: Obliekli si plášť neviditeľnosti: Zvieratá, cez ktoré sa môžete pozerať

25.8.2019 | Spektrum

Niektoré zvieratá vyzerajú, akoby si cez seba prehodili plášť neviditeľnosti. Podarilo sa im dosiahnuť to, o čo sa vedci prakticky neúspešne snažia už celé desaťročia: sú priesvitné. Pozrite sa na zástupcov živočíšnej ríše, u cez ktorých je vidieť.


Na fotografii môžete vidieť útvar známy pod latinským názvom salpa maxima. Tvoria ho jednotlivé drobné živočíchy zvané salpy, ktoré sa združujú do takýchto kolónií. Sú súčasťou planktónu a hoci sa dokážu pohybovať pomocou sťahovania svalov, do veľkej miery sú odkázané na smer morských prúdov.

Chystáte sa k moru? Dajte si pozor, jed malej chobotničky zabije aj desať chlapov

Sálp je v oceánoch obrovské množstvo a rastú rýchlejšie než akékoľvek iné mnohobunkovce. Ich výkaly na seba viažu uhlík a ten potom klesá na dno oceánov. Predpokladá sa, že sú dôležitou súčasťou takzvanej biologickej pumpy, teda prirodzeného obehu uhlíka v oceánoch. Existuje dokonca hypotéza, že rast či ubúdanie populácie sálp môže mať vplyv na klimatické zmeny.

Ďalšie priesvitné živočíchy nájdete v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Instagram/fortunatobeatrice


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Stala sa mi taká neuveriteľná vec - v noci ma prebudil šramot.Otvorím oči a vidím,ako mi nejaká ruka vyťahuje z vrecka peňaženku a berie si peniaze. Zobral som pištoľ, ale nevystrelil som!" "A preboha prečo?" "Nechcel som sa stať vdovcom."

 
Virtuálny barLittle Devil Little Devil
  • 3 cl ginu
  • 3 cl bieleho rumu
  • 1,5 cl Curacao Triple sec
  • 1,5 cl limetkovej šťavy