Centrum.sk: Streda, 23.10.2019
meniny má Alojza
   

FOTO: Najväčší cintorín sveta skrýva milióny tiel, zomierali tu aj americkí vojaci

10.10.2019 | Spektrum

Wadi us-Salaam znamená v preklade „Údolie mieru" a je to najväčší cintorín na svete. Leží v moslimskom svätom meste Nadžaf v dnešnom Iraku a má rozlohu ohromných šesť kilometrov štvorcových. Mŕtvych tu leží oveľa viac než v samotnom meste.

Nadžaf má okolo 900-tisíc obyvateľov, ale vo Wadi us-Salaam spočívajú desiatky miliónov tiel. Ide o jediný cintorín, kde sa pochováva kontinuálne už viac než 1400 rokov. Pre šiitov ide o posvätné mesto, veria, že sa tu schádzajú duše všetkých veriacich, nech už boli ich telá pochované kdekoľvek. Posledným prianím mnohých šiitov je byť pochovaný práve vo Wadi us-Salaam.Na najväčšom cintoríne sveta sa nachádzajú hroby moslimských prorokov, boháčov i bežných ľudí. Niektoré sú z pálených tehál, krypty majetných rodín majú neraz kupoly. Líšia sa aj v závislosti od toho, kedy ich postavili.

Desivý cintorín z druhej svetovej vojny: Stále sa tu dajú nájsť ľudské lebky

Počas vojny v Iraku v roku 2003 využívali Wadi us-Salaam iracké milície ako miesto na úkryt, ale chystali tu aj pasce nepriateľom. Americkí vojaci sa v spleti úzkych uličiek nevyznali a často sa stávali obeťou milicionárov, ktorí znenazdajky zaútočili a potom zmizli medzi náhrobkami. Iracká armáda neskôr odhodila zábrany a používala proti rebelom buldozéry, takže mnohé hroby dnes ležia v troskách.

Iracká vojna kvôli obetiam viedla k masívnemu rozmachu cintorína, ktorý sa od roku 2003 rozšíril o 40 percent až na dnešných 600 hektárov. Fotografie z neho nájdete v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Manželka celú noc neprišla domov, asi má milenca."
"Prosím vás, to hneď nemôžete myslieť na to najhoršie. Možno ju len prešlo auto."

 
Virtuálny barVitanáboj Vitanáboj
  • 6 cl vodky energy
  • 4 cl multivitamínového džúsu
  • physalis