Centrum.sk: Streda, 23.10.2019
meniny má Alojza
   

FOTO: Najkrajšie rieky sveta: Videli ste už niektorú na vlastné oči?

5.10.2019 | Spektrum

Rieky sú späté s ľudstvom už tisíce rokov. Ich údolia sú kolískami starovekých civilizácií, poskytovali nielen obživu, ale boli a dodnes sú dopravnými tepnami, po ktorých prúdi tovar i informácie. Niet divu, že človek má kdesi hlboko v sebe zakódovaný obdiv k riekam. Ktoré z nich dnes patria medzi najkrajšie, aké môžete vidieť?

Kanadská príroda sa všeobecne považuje za jednu z najkrajších na svete. A rieka Bow, ktorá sa ňou vinie v dĺžke 587 kilometrov, je jej najpôvabnejším klenotom. Pramení v Skalnatých horách, napája ju horský ľadovec a po takmer šiestich stovkách kilometrov sa vlieva do rieky Nelson.

Sucho odkrylo kamene s krutými predpoveďami. "Plačte," odkazujú dávno mŕtvi

Zmienky o nej sa vyskytujú už v príbehoch pôvodných obyvateľov Ameriky, ktorí ju vlastne aj pomenovali. V okolí rieky totiž rastie v hojnom počte trstina, z ktorej kmene vyrábali luky (bow=luk). Tak ako v minulosti, aj dnes je dôležitým zdrojom pitnej vody a súčasťou zavlažovacích systémov. A láka aj turistov, ktorí sú natoľko odvážni, že sa odvážia vstúpiť do divočiny. Odmenou sú im nádherné výhľady.

Ďalšie fotografie z najkrajších riek sveta uvidíte v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Manželka celú noc neprišla domov, asi má milenca."
"Prosím vás, to hneď nemôžete myslieť na to najhoršie. Možno ju len prešlo auto."

 
Virtuálny barVitanáboj Vitanáboj
  • 6 cl vodky energy
  • 4 cl multivitamínového džúsu
  • physalis