Centrum.sk: Štvrtok, 14.11.2019
meniny má Irma
   

FOTO: Mýty o múmiách: Ktorým z nich veríte?

2.11.2019 | Spektrum

Taliansky diktátor Benito Mussolini sa jedného dňa dozvedel o kliatbe, ktorú sú schopné vrhať egyptské múmie. Okamžite rozkázal, aby z budovy Palazzo Chigi, ktorá je oficiálnym sídlom talianskeho premiéra, odstránili múmiu, ktorú kedysi dostal ako dar. Mussolini bol poverčivý a uveril jednému z mýtov, ktoré sa okolo múmií spriadajú už tisícročia. Aké sú tie ďalšie?

Múmie liečia chorobyAž do konca 18. storočia, a v niektorých prípadoch dokonca aj dlhšie, sa mnohé lieky bežne vyrábali z ľudských tiel. Kúpiť ste tak mohli napríklad aj múmiu v prášku. Zabalzamované telá sa vyberali z hrobiek a drvili na prášok, ktorý sa zväčša rozpúšťal vo vode.

Žmurkajúca múmia: čo stojí za tajomným úkazom v katakombách?

Aj známi filozofi Francis Bacon a Robert Boyle obhajovali liečebné účinky prášku z múmií. Údajne pomáhal pri odstraňovaní povrchových rán a zabraňoval krvácaniu. Vďaka modernej vede sa už dnes na podobné šarlatánstvo ale spoliehať nemusíme.

Ďalšie mýty o múmiách nájdete v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Pixabay


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Mám si dať ešte jedno pivko alebo nie? Brucho hovorí, že áno, hlava zase, že nie. Hlava je múdrejšia než žalúdok. Preto múdrejší ustúpi."

 
Virtuálny barApple Stock Apple Stock
  • 4 cl Fernet Stock Citrus
  • 12 cl jablkového džúsu
  • škorica