Centrum.sk: Sobota, 21.9.2019
meniny má Matúš
   

FOTO: Malá rieka skrýva jedno z najkrajších miest všetkých vodných tokov

30.6.2019 | Spektrum

Rieka Sára pramení v pohorí Vosges na hranici Alsaska a Lotrinska vo Francúzsku a potom plynie cez západné Nemecko, až kým sa po 246 nevleje do Mosely. Napriek relatívne malej dĺžke sa práve na Sáre ukrýva jedno z najfotogenickejších miest spomedzi všetkých riek sveta: Sárska slučka.

Sára má pomerne rýchly tok, až kým nenarazí na bariéru v podobe nízkej pahorkatiny Hunsrück. Tvorí ho tvrdý kremenec, ktorý vzniká pôsobením tepla a tlaku v hlbinách zeme z pieskovca. Rieka si ním nedokázala preraziť cestu, a tak zaradila spiatočku. Vznikla Sárska slučka, v ktorej sa mení smer toku rieky o 180 stupňov.

Sucho odkrylo kamene s krutými predpoveďami. "Plačte," odkazujú dávno mŕtvi

Tok rieky tak plynie prakticky rovnobežne so sebou samý, akurát opačným smerom. Po niekoľkých stovkách metrov sa stáča smerom na sever a putuje ďalej do Mosely. Najlepší výhľad na Sársku slučku je z vyhliadky Cloef neďaleko mesta Mettlach, ktorá sa nachádza vo výške 180 metrov nad riekou. Práve odtiaľto pochádzajú fotografie, ktoré nájdete v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Prečo keď vaša žena alebo prieteľka otehotnie, všetky jej priateľky hladia jej brucho a hovoria "gratulujem" - ale žiadna nepohladí vášho vtáka a nepovie "dobrá práca"???

 
Virtuálny barLetec Letec
  • 5 cl rum
  • 1,5 cl citrónová šťava
  • grenadína
  • šampanské