Centrum.sk: Štvrtok, 14.11.2019
meniny má Irma
   

FOTO: Keď zemetrasenie zrovnávalo mestá: Vyvolalo aj ohnivé tornádo

3.11.2019 | Spektrum

Prišlo znenazdajky a rozsialo skazu obrovských rozmerov. Veľké zemetrasenie v Kantó otriaslo Japonskom 1. septembra 1923 a najviac zasiahlo mestá Tokio a Jokohama. Zemetrasenie s magnitúdou 7,9 zabilo 143-tisíc ľudí a udrelo v najnevhodnejšiu chvíľu.

Bol krátko pred poludním a v mnohých domácnostiach sa práve varilo. Pre hustú drevenú zástavu v mestách to znamenalo katastrofu. Po zemetrasení sa rozpútalo ohnivé peklo, ktoré pripravilo 60 percent obyvateľov Tokia o strechu nad hlavou. V Jokohame zrovnalo so zemou až 90 percent všetkých domov. Cisár a jeho manželka skaze unikli vďaka tomu, že sa v tom čase nachádzali na dovolenke v horách.Najhorší osud pripravili plamene pre asi 38-tisíc robotníkov v oblasti Rikugun Honjo Hifukusho, kde sa kedysi nachádzal sklad vojenských uniforiem. Mysleli si, že ohňu ujdú, ale ten ich obkľúčil zo všetkých strán. O štvrtej poobede vzniklo ohnivé tornádo s výškou 100 metrov, ktoré sa prehnalo cez masy vystrašených ľudí. Len 300 z tých, ktorí sa tu zhromaždili, prežilo.

FOTO: Prach, ktorý zatienil Slnko: Púštne búrky vyhnali z domovov tisíce Američanov

Zemetrasenie zničilo dve najväčšie mestá Japonska a traumatizovalo celý národ. Ten sa v zúfalstve uchýlil k nacionalistickým, ktoré mu sľubovali, že ho znovu pozdvihnú. A tak sa Japonsko, ktoré vtedy lavírovalo medzi nacionalizmom a s ním spojenou vojenskou expanziou a demokraciou západného typu, rozhodlo pre prvú možnosť. Tá ho napokon vrhla nielen k okupácií Číny, ale aj do víru druhej svetovej vojny.

Kyštymská katastrofa: O prvom Černobyle vie len málokto

Zemetrasenie odhalilo aj to najhoršie, čo sa skrýva v ľuďoch. Pár hodín po katastrofe sa napríklad rozšírili klebety, že kórejskí prisťahovalci otravujú studne a plánujú zvrhnúť japonskú vládu (Japonsko od roku 1905 okupovalo Kóreu, o päť rokov neskôr ju anektovalo a vládlo jej železnou päsťou). V Tokiu a Jokohame tak začali prebiehať pogromy, počas ktorých Japonci zavraždili asi šesťtisíc Kórejčanov.

Keď jazero zabíjalo: Smrtiaci plyn otrávil stovky ľudí

V galérii nájdete fotografie, ktoré dokumentujú jednu z najväčších katastrof v dejinách Japonska.

Autor: Noel
Foto: Library of Congress


Focus Media


Čo máte spoločné s Lady Gaga?
Otestovalo sa 18234 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Mám si dať ešte jedno pivko alebo nie? Brucho hovorí, že áno, hlava zase, že nie. Hlava je múdrejšia než žalúdok. Preto múdrejší ustúpi."

 
Virtuálny barApple Stock Apple Stock
  • 4 cl Fernet Stock Citrus
  • 12 cl jablkového džúsu
  • škorica