Centrum.sk: Nedeľa, 20.10.2019
meniny má Vendelín
   

FOTO: Jedna z najstarších rastlín sveta rastie v prostredí, kde by človek prežil len ťažko

24.2.2019 | Spektrum

Skaly vo výšinách Ánd vyzerajú ako pokryté machom, no zdanie klame. Ide o celkom iný typ rastliny. Volá sa yareta (azorella compacta) a rastie v kolóniách, ktoré môžu byť tisíce rokov staré.

Yareta, v španielčine zvaná tiež llareta, je krytosemenná rastlina, ktorá rastie v suchej a studenej savane Puna v peruánskych, bolívijských a čilských Andách. Vo výške 3200 až 4500 metrov neustále veje vietor, zrážok je tu však pomerne málo. Aby v extrémnych podmienkach prežila, rastie yareta v skupinkách takých hustých, že vytvárajú „vankúše", ktoré dokážu udržať aj dospelého človeka.

Vo vzduchotesnom stane dýchal len vďaka rastlinám: Ako dlho prežil?

Rastlina sa drží blízko pri zemi, čo jej pomáha odolať silnému vetru, ktorý by ostatné rastliny vyvrátil aj s koreňmi. A aby si uchovala čo najviac vlhkosti, má listy pokryté látkou na báze vosku, ktorá bráni vyparovaniu vody.

Bizarné rastliny: Viete, ktorá dokáže vstať z mŕtvych?

V zásobe má ešte jeden trik na prežitie: rastie mimoriadne pomaly. V nehostinnom prostredí Ánd sa yareta zväčšuje doslova geologickým tempom, len 1,5 centimetra ročne. Veľká kolónia týchto rastlín, ktorá pokrýva kamene, má asi tritisíc rokov. Ide tak o jeden z najstarších žijúcich organizmov na našej planéte.

FOTO: Japonská posadnutosť machom: Prečo tak obdivujú zelený koberec?

Má však jednu nevýhodu, a to je dobrá horľavosť. Miestni ju zbierali a používali ako palivo a tak sa dnes dostala na zoznam ohrozených druhov. Už je však chránená a tak sa jej počty pomaly zvyšujú. Niekoľko fotografií yarety nájdete v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

- Sestrička, akú teplotu má pacient.
- Normálnu, pán doktor. Izbovú. 18 stupňov.

 
Virtuálny barAbsolut Blue Moon Absolut Blue Moon
  • 4 cl vodky
  • 4 cl Blue curacca
  • 4 cl ananásového džúsu
  • 1 plátok ananásu
  • ľad