Centrum.sk: Nedeľa, 20.10.2019
meniny má Vendelín
   

FOTO: Jedna z najkrajších oáz leží v Peru, kvôli turistom pomaly vysychá

25.5.2019 | Spektrum

Len osem kilometrov od mesta Ica leží na juhu Peru oáza Huacachina ako vystrihnutá z rozprávky. Vznikla okolo malého jazera, obklopujú ju obrovské piesočné duny. A hoci sa zdá, že leží uprostred ničoho, pravdou je, že z mesta sa sem dá dostať aj pešo. Treba sa len dobre pripraviť na horúčavy.

Oáza tvoria prakticky len reštaurácie a hotely, ktoré obklopujú jazero. Trvale tu žije asi stovka ľudí, ktorí sa starajú o chod prevádzok. Huacachina sa stala populárnou v 40. a 50. rokoch 20. storočia ako dovolenkové útočisko peruánskych politikov a vplyvných osobností. Jej sláva potom utíchla, turistov sem však znovu dostala rozsiahla kampaň koncom 90. rokov.Dnes ide o raj nielen pre cestovateľov, ale aj vyznávačov adrenalínu. Veľkej popularite sa totiž teší medzi sandboardermi. Ide o šport podobný snowboardingu, rozdiel je akurát v tom, že sa nevykonáva na snehu, ale na piesočných dunách.

Oáza M´Zab: Miesto, kde zastal čas

Turizmus si však na oáze vyberá svoj dlh v podobe ubúdania zásob podzemnej vody. Za posledných pár rokov hladina jazera klesla natoľko, že ju je potrebné umelo zvyšovať. Nik nechce, aby vyschla, ide o jednu z posledných oáz v Amerike. Fotografie z Huacachiny nájdete v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock


Focus Media


Ste hypochonder?
Otestovalo sa 14821 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

- Sestrička, akú teplotu má pacient.
- Normálnu, pán doktor. Izbovú. 18 stupňov.

 
Virtuálny barAbsolut Blue Moon Absolut Blue Moon
  • 4 cl vodky
  • 4 cl Blue curacca
  • 4 cl ananásového džúsu
  • 1 plátok ananásu
  • ľad