Centrum.sk: Nedeľa, 20.10.2019
meniny má Vendelín
   

FOTO: Hradba Atlantiku: Moherské útesy očaria každého, kto ich uvidí

9.6.2018 | Spektrum

Týčia sa ako hrádza nad Atlantickým oceánom. Moherské útesy v Írsku patria k najpozoruhodnejším prírodným výtvorom v Európe. V najvyššom bode majú až 214 metrov a keď človek stojí na ich okraji, pripadá si ako na konci sveta.

Juhozápadný cíp Írska patrí v rámci ostrova medzi mimoriadne vyhľadávané turistické lokality. Hlavným dôvodom sú práve Moherské útesy. Vznikli pred približne 320 miliónmi rokov dá sa na nich pozorovať postupné vrásnenie jednotlivých vrstiev.

Mesto, v ktorom nemôžete zomrieť. Prečo je to tak?

Keď Moherské útesy vznikali, bolo na mieste, kde dnes ležia, podstatne teplejšie. Dlhotrvajúce husté dažde spôsobili záplavy a spláchli do ústia rieky piesok a bahno. Sedimenty postupne tvrdli a formovali sa, až po desiatkach miliónov rokov dali vzniknúť skalným útvarom, ktorý dnes láka turistov z celého sveta.

Zhora: alka a mníšik

Moherské útesy sú mimoriadne bohaté na faunu. Žije tu asi 20 druhov vtákov, nechýbajú zvláštne alky, mníšiky a dokonca ani sokoly. Dolu, tam, kde sa o skaly trieštia vlny Atlantiku, bežne badať delfíny i žraloky.

FOTO: Zábery, ktoré vás donútia zbaliť kufre a vypadnúť z domu

Juhozápadný cíp útesov nesie názov Strigina hlava (Hag´s head), ktorá svojím tvarom naozaj pripomína siluetu čarodejnice či strigy. O niečo severnejšie v najvyššom mieste útesov stojí O´Brienova veža, z ktorej vidno tri Aranské ostrovy preslávené chovom oviec i úzky pás pevniny s názvom Loop Head, kde stojí mimoriadne známy maják.

Čarovné miesto, akým Moherské útesy bezpochyby sú, dalo vzniknú množstvu príbehov a legiend. Ľudia dodnes rozprávajú o rybárovi, ktorý tu stretol moherskú pannu so zázračným plášťom. Aby pannu chytil, ukradol jej rybár plášť, bez ktorého sa nemohla vrátiť do mora. Ukryl ho v dome a morská panna s ním musela ostať. Napokon si ho vzala za manžela a porodila mu dve deti. O niekoľko rokov, keď rybár spal, morská panna mu plášť ukradla a ušla do mora a už ju nikdy nikto nevidel. Práve tento príbeh sa stal námetom pre írsky animovaný film Pieseň mora.

Fantastický fenomén: Púšť pokrývajú desiatky jazier

O niečo desivejšia je legenda o úhorovi, ktorý požiera mŕtvoly. Írsky svätec Macreehy mal obrovského úhora zabiť, keď sa monštrum dostalo na miestny cintorín, aby sa nakŕmilo. Keď je odliv, ukážu sa dva kamene, ktoré majú byť Macreehyho lôžkom. Ešte pred pár desaťročiami bol na jednom z nich vyrytý úhor, ale erózia ho naveky zničila.

Pre svoju geologickú dôležitosť sa Moherské útesy radia do zoznamu Svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

- Sestrička, akú teplotu má pacient.
- Normálnu, pán doktor. Izbovú. 18 stupňov.

 
Virtuálny barAbsolut Blue Moon Absolut Blue Moon
  • 4 cl vodky
  • 4 cl Blue curacca
  • 4 cl ananásového džúsu
  • 1 plátok ananásu
  • ľad