Centrum.sk: Utorok, 17.9.2019
meniny má Olympia
   

FOTO: Čínske mesto, ktoré sa zaseklo v čase

18.8.2019 | Spektrum

V juhozápadnom rohu čínskej provincie Chu-nan nájdete mesto, ktoré akoby vystúpilo z minulosti. Fenghuang leží na úpätí hôr, preteká cezeň rieka Tuo Jiang a je výnimočné dobre zachovalé. Najmä architektúra vytvára dojem, že od čias čínskych cisárov sa tu nič nezmenilo.


Starodávne mesto si v podstate zachovalo rovnaký vzhľad, ako malo za dynastie Ming v 14. storočí. Nájdete tu najmenej 200 budov starších než 500 rokov, v centre sa môžete prejsť 20 ulicami, ktoré dýchajú históriou, no a spomenúť treba aj mestské hradby ktoré kedysi chránili ľudí pred nájazdníkmi. Pridajte k tomu očarujúce drevené mosty, vysoké mosty a chrámy a dostanete miesto, kde ľahko podľahnete dojmu, že ste sa vrátili v čase.

FOTO: Zbabrané cestovateľské fotky: Keď je príroda silnejšia než objektív

Fenghuang kedysi ležal v necivilizovanej oblasti na hraniciach čínskeho cisárstva a jeho obyvatelia neustále čelili nebezpečenstvu. Až za vlády cisárovnej Wu v roku 686 vznikla správna jednotka, akýsi okres, ktorého sa mesto stalo centrom. Postupne sa rozvíjalo, v 14. a 15. storočí tu vyrastali drevené budovy, ktoré vidno dodnes. V roku 1715 sa podarilo dokončiť aj kamenné stavby a chrámy.

VIDEO: Jazda vlakom, ktorá vám spôsobí zimomriavky

Mesto obklopuje majestátne pohorie a vinie sa tu nespočetné množstvo údolí a potokov, všetkým však kraľuje rieka Tuo Jiang. Je ozdobou a zároveň dopravnou tepnou Fenghuangu, po ktorej sa ešte aj dnes premávajú tradičné drevené lode.

Za svoju zachovalosť vďačí mesto polohe. Odľahlému horskému regiónu sa vyhýbali veľké konflikty i prírodné katastrofy. Od roku 1795 do roku 1937 postihlo Čínu viacero vnútorných konfliktov a povstaní, Fenghuang však do jedného obišli. Dokonca aj počas japonskej okupácie bolo ako zázrakom ušetrené vpádu cudzích vojakov i bombardovania.

Turistika k Titanicu? V roku 2020 sa stane realitou, lístok je pomerne drahý

V druhej polovici 20. storočia zasa mesto obišla bezuzdná výstavba nových budov, komplexov a tovární, ktorá navždy zmenila tvár Číny. Miestni, ktorí si veľmi ctia svoje kultúrne dedičstvo, veria, že vo Fenghuangu sa už ani stavať nebude. Turizmus sem totiž začína lákať pomerne veľké množstvo ľudí a z toho plynúce príjmy zatiaľ postačujú na to, aby nebol potrebný rozvoj priemyslu. Snáď si svoju autenticitu a historický charakter zachová mesto čo najdlhšie.

Fotografie z Fenguhuagu nájdete v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Stala sa mi taká neuveriteľná vec - v noci ma prebudil šramot.Otvorím oči a vidím,ako mi nejaká ruka vyťahuje z vrecka peňaženku a berie si peniaze. Zobral som pištoľ, ale nevystrelil som!" "A preboha prečo?" "Nechcel som sa stať vdovcom."

 
Virtuálny barLittle Devil Little Devil
  • 3 cl ginu
  • 3 cl bieleho rumu
  • 1,5 cl Curacao Triple sec
  • 1,5 cl limetkovej šťavy