Centrum.sk: Streda, 20.11.2019
meniny má Félix
   

FAKTY X: Zmiznutie posádky krásnej plachetnice: Kam sa podelo 11 mužov?

4.9.2019 | Spektrum

Ráno 31. januára 1921 našli nádherný päťsťažňový škuner Carroll A. Deering stroskotaný na pláži v Severnej Karolíne. Plachty mal zdvihnuté a všetko nasvedčovalo tomu, že tesne pred stroskotaním sa na lodi pripravovalo jedlo. Chýbala však posádka. Nenašiel sa ani jeden z 11 mužov, ktorí ju tvorili. Ich zmiznutie je dodnes jednou z najväčších námorných záhad.


Plavidlo pokrstili podľa syna jeho majiteľa a išlo o skutočne obdivuhodný škuner. Dĺžka 78 metrov ho predurčovala na prevoz tovaru a pri jeho stavbe sa využívali iba tie najlepšie materiály. Na troch palubách boli stropy z dubového dreva, podlahy tvorilo naopak drevo jedľové. Kajuty obložili mahagónom a javorom a dali sa vykurovať pomocou pary. Loď mala dokonca aj kúpeľňu a elektricky osvetlené miestnosti.

FAKTY X: Zmiznutie dieťaťa a zmena identity: Zavraždili rodičia svojho syna?

Škuner pripravovali na plavbu z Bostonu do Rio de Janeiro, kapitánom sa stal William Merritt a prvým dôstojníkom jeho syn. Zvyšok posádky tvorilo deväť mužov zo Škandinávie. 20. augusta sa loď vydala z Bostonu, o pár dní ale kapitán ochorel a plavidlo muselo núdzovo zakotviť v Delaware. Tu sa zistilo, že William Merritt je na tom zdravotne veľmi zle a musí ostať na pevnine. Syn s ním ostal, aby sa o otca mohol starať.

FAKTY X: Peklo v domoch utešenia: Z desiatok tisíc žien urobili sexuálne otrokyne

Deeringova spoločnosť za oboch mužov rýchlo hľadala náhradu. Kormidla sa napokon chopil skúsený lodivod Willis Wormell. 8. septembra sa škuner konečne opäť vydal na more a zamieril do Ria s nákladom uhlia. Plavba prebehla bez problémov, loď v Brazílii vyprázdnili a vybrala sa späť.


Posádka sa zastavila doplniť zásoby na Barbadose a koncom januára už sa blížila k USA, keď ju zastihla búrka. 25. januára 1921 zmizla pri pobreží Severnej Karolíny loď S.S. Hewitt aj so 42 mužmi na palube. Carroll A. Deering prišiel o kotvy, čo kapitán oznámil správcovi majáka na Cape Lookout prostredníctvom megafónu. Žiadal, aby to muž oznámil cez rádio Deeringovej spoločnosti, rádio v majáku ale nefungovalo.

Onedlho dostal parník, ktorý sa plavil kúsok od majáka, žiadosť, aby pri majáku zastavil a odovzdal správu škuneru. K námorným zvyklostiam patrí na takúto žiadosť kladne odpovedať, parník ale pri majáku nezakotvil a plavil sa ďalej.

FAKTY X: Smrť vedca na Južnom póle: Bezcitný vrah ostáva dodnes neznámy

31. januára uvideli prví ľudia Carroll A. Deering na brehu. Zdalo sa, že kapitán nehľadel na škody a nasmeroval loď k pobrežiu pod napnutými plachtami, akoby pred niečím unikal. Zmizli všetky osobné veci posádky rovnako ako navigačné tabuľky a záchranné člny.

Záchranné plavidlá sa kvôli zlému počasiu dostali k škuneru až o štyri dni neskôr. Pobrežná stráž sa potom pokúsila loď vytiahnuť späť na more, no márne. 4. marca ju teda zničili dynamitom.

Napriek rozsiahlemu vládnemu vyšetrovaniu sa nikdy nepodarilo zistiť, čo sa stalo s posádkou škunera. Teórie sa rôznili. Hovorilo sa o pirátoch i pašerákoch rumu, ktorí počas prohibície loď ukradli pre účely ilegálneho dovozu rumu z Bahám do USA. Do úvahy prichádzal aj hurikán a o desaťročie neskôr už sa spomínali aj paranormálne javy. Vyšetrovanie však uzavreli s tým, že zmiznutie posádky je neobjasniteľné. Osudy 11 námorníkov sú tak dodnes záhadou.

Autor: Noel
Foto: Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Hosť vraví čašníkovi:
- Pán hlavný, prosím vás, nedalo by sa dopiecť to kurča?
- Vám sa zdá nedopečené?
- Čo ja viem, len mi z taniera vyzobáva zemiaky..

 
Virtuálny barDaiquiri Mango Daiquiri Mango
  • 4 cl bieleho rumu
  • 2 cl limetkovej šťavy
  • kúsky manga
  • mango a limetka na ozdobenie