Centrum.sk: Utorok, 20.8.2019
meniny má Anabela
   

FAKTY X: Zmiznutie Lynette Dawson: Vyriešenie záhady po 37 rokoch?

10.5.2019 | Spektrum

V januári 1982 bez stopy zmizla v austrálskom Sydney manželka a matka dvoch detí Lynette Dawson. Jej zmiznutie sa stalo miestnou záhadou, ktorú nikto nevedel rozlúštiť ani vyšetrovatelia nerozlúskli tento prípad. Po rokoch sa zdá, že k vyriešeniu záhady pomôže investigatívna činnosť jedného novinára. Poďte sa s nami pozrieť na zvláštne okolnosti zmiznutia Lynette Dawson.

Lynette Dawson. Zdroj foto: YouTube printscreen

Zmizla z ničoho nič
Posledná známa zmienka o Lynette Dawson bola 8. januára 1982, keď jej ráno volala matka, aby sa s ňou dohodla na výlete, ktorý ich čakal nasledujúci deň. Keď na druhý deň prišla matka do domu Dawsonovcov, po jej dcére Lynette tam nebolo ani stopy. Trvalo celý mesiac, než Lynette zaradili na zoznam nezvestných. Počas toho mesiaca Lynettina matka zmenila názor na svojho zaťa, a aj keď ho kedysi mala rada, čím ďalej v nej vzbudzoval viac nepríjemného podozrenia.

FAKTY X: Nevinní Barbie a Ken, alebo krutí sadomasochistickí vrahovia?

Lynette bola vydatá za Chrisa Dawsona, bývalého úspešného hráča rugby. Dvojica sa spoznala v roku 1965 a v roku 1970 vstúpili do manželstva. Chris odišiel do športového dôchodku ešte pred narodením ich dvoch detí. Po ukončení kariéry profesionálneho hráča, Chris učil telesnú výchovu na viacerých stredných školách v Sydney.

Náhrada za Lynette prišla veľmi rýchlo
V roku 1981, keď Chris učil na Cromerskej strednej škole, začal si aféru so 16-ročnou žiačkou Joanne Curtis. Joanne nebola iba Chrisovou žiačkou a milenkou, ale aj opatrovateľkou jeho a Lynettiných detí. Ich aféra trvala približne rok a vyvrcholila, keď sa Joanne nasťahovala do domu k Chrisovi a jeho deťom iba dva dni potom, čo Lynette zmizla.

Chris žil približne mesiac od zmiznutia svojej manželky spokojne v jednom dome so svojou milenkou a dvomi deťmi. 18. februára 1982 Chris Dawson nahlásil zmiznutie svojej manželky, ale vo vyhláseniach bol veľmi opatrný. Popieral, že by sa jeho manželke mohlo stať niečo vážne alebo tragické. Skalopevne tvrdil, že Lynette ušla, aby sa mohla pridať k nejakej náboženskej skupine.

Dobrí právnici a nedostatočné dôkazy vyšetrovateľov
Aj keď sa všetkým zdalo byť veľmi nepravdepodobné, že Lynette by z ničoho nič opustila svoje dve dcéry, Chrisovi právnici našli prípad, kedy jedna matka odišla od svojich detí, aby mohla začať žiť nový život pod novou identitou. No napriek tomu všetci podozrievali Chrisa, že on sa postaral o zmiznutie jeho manželky. Chris hovoril o Lynette v prítomnom čase a nepripúšťal, že by už jeho manželka nemusela byť medzi živými.

Prípad zmiznutia Lynette Dawson nezapadol v priebehu desaťročí prachom. Vyšetrovatelia v roku 1999 vypočúvali Joanne Curtis a jej rodičov a tiež rodičov Lynette a jej priateľov. Prehľadali aj dvor Dawsonovcov a našli tam ružový sveter a potravinový obal z roku 1981, no nič z toho vraj nemalo súvis z Lynettiným zmiznutím.

FAKTY X: Podnikatelia s krvavými rukami: Dvojičky Ronnie a Reggie

Vyšetrovatelia sa v roku 2001 uzniesli, že aj keď sa nenašlo telo, je veľmi pravdepodobné, že Lynette Dawson je mŕtva a bola zavraždená známou osobou, pričom všetko poukazovalo na jej manžela Chrisa ako na potenciálneho páchateľa. Avšak nikdy voči nemu nebolo vznesené obvinenie, keďže na jeho usvedčenie chýbali dostatočné dôkazy.

V roku 2003 podali Joanne Curtis a členovia Lynettinej rodiny ďalšie svedectvo, podľa ktorého mal byť Chris páchateľ, ale opäť z obvinenia nič nebolo. V priebehu ďalších rokov sa v prípade nič závažné neobjavilo a až v roku 2015 sa kauza opäť otvorila, pričom tentokrát bola vyšetrovaná už nie ako zmiznutie, ale ako pravdepodobná vražda. V apríli 2018 mali vyšetrovatelia už dostatok materiálu, aby prokurátor mohol vzniesť obvinenia.

Novinárske vyšetrovanie
Popri oficiálnom vyšetrovaní však viedol svoje aj uznávaný a oceňovaný investigatívny novinár zo Sydney, Hedley Thomas. Začal intenzívne zhromažďovať informácie a možné teórie, čo sa mohlo Lynette Dawson stať a máji 2018 zverejnil dôkazy o tom, že Lynette môže byť mŕtva, pričom vrahom je jej manžel.

Podarilo sa mu vypočuť svedkov, ktorých ani policajní vyšetrovatelia nevedeli kontaktovať. Zverejnenie jeho zistení rozprúdilo verejnú diskusiu a polícia sa začala prípadu venovať intenzívnejšie. Dokonca aj policajný komisár sa verejne ospravedlnil, že pred rokmi prípad nebol vedený dostatočne a ubezpečil verejnosť, že novinárove zistenia bude brať polícia s plnou vážnosťou do úvahy.

FAKTY X: Elisabeth Fritzl: 24 rokov väznená a týraná vlastným otcom

Novinárove zistenia dokázali to, čo sa vyšetrovateľom za tie roky nepodarilo - poskytli dostatok dôkazov, aby bol Chris Dawson v decembri 2018 obvinený a uväznený. Bol na kauciu prepustený na slobodu, ale v dohľadnej dobe ho čaká súd, ktorý ho po 37 rokoch od zmiznutia jeho manželky pravdepodobne pošle za mreže. 

Autor: Theo

Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide policajt do pizzerie.
Objednal si jednu pizzu.
Čašníčka : chcete pokrájať na 6 kúskov alebo na 12 ??
Policajt : 6...12 by som nezjedol.

 
Virtuálny barGreen Peache Green Peache
  • 2 cl Curacaa blue
  • 2 cl svetlého rumu
  • 3 cl broskyňového likéru
  • 8 cl pomarančového džúsu
  • 2 cl citrónovej šťavy
  • koktailová čerešňa (modrá)
  • broskyňa
  • pomaranč