Centrum.sk: Streda, 23.10.2019
meniny má Alojza
   

FAKTY X: Záhady Tapisérie z Bayeux, najznámejšieho diela stredoveku

7.10.2019 | Spektrum

Tapiséria z Bayeux je bezpochyby jedným najznámejších umeleckých diel stredoveku. Vďaka nej dnes poznáme mnohé detaily života v 11. storočí, ale samotná tapiséria má v talóne niekoľko záhad, ktoré sa dodnes nepodarilo rozlúštiť.

Už samotné pomenovanie „tapiséria" je vlastne chybné. Tapiséria je tkaná látka zobrazujúca určitý umelecký výjav, kdežto plátno z Bayeux je v skutočnosti výšivkou. Ide o skutočne gigantické dielo, ktoré ma síce šírku len 52 centimetrov, ale dĺžku až 68 metrov. Znázorňuje udalosti, ktoré viedli k bitke pri Hastingse a k dobytiu Anglicka Viliamom Dobyvateľom v roku 1066.

FAKTY X: Natočili cestovateľku v čase? V Chaplinovom filme je podozrivá žena

Prvé zmienky o tapisérii pochádzajú z konca 15. storočia a objavujú sa v súpise predmetov uložených v katedrále vo francúzskom Bayeux. Samotná tapiséria je však podstatne staršia, jej pôvod ale obklopujú tajomstvá. Nie je jasné, kto toto nepochybne drahé a veľkolepé dielo nechal vyrobiť a z akého dôvodu to urobil. Keďže zobrazuje víťazstvo Normanov, je možné, že „tapisériu" nechal vyšiť niektorý z normanských veľmožov? Alebo ho vyrobili v Normandii a nechali poslať na Britské ostrovy ako dar Viliamovi?

FAKTY X: Guľový blesk: Smrtiaci prírodný úkaz, na ktorý sú vedcí krátki

Na „tapisérii" je možné vidieť viacero bitiek a ďalších významných udalostí, ktoré poznačili mocenský obrat v Anglicku. Viackrát je na nej vyobrazený nielen starý kráľ Harold II., ale aj Viliam Dobyvateľ spoločne s mnohými vojakmi a predstaviteľmi cirkvi. Mihne sa tu dokonca aj Halleyho kométa. Horné a dolné okraje plátna zobrazujú rôzne vtáky a iné zvieratá, ale i neznáme ľudské postavy.

Tapiséria z Bayeux ukrýva dve veľké tajomstvá, ktoré historikom dodnes nedajú spávať. Prvé sa týka vyobrazenia smrti Harolda II. Všeobecne sa uznáva tvrdenie, že zomrel počas bitky po zásahu šípom do oka a na tapisérii sa skutočne nachádza postava so šípom v oku. Nie je však jasné, či ide o anglického kráľa. Pokojne ním môže byť aj muž, ktorého podľa tapisérie neskôr prebodli mečom. Alebo ani on. Text, ktorý sprevádza túto pasáž, záhadu nerieši. A jasný dôkaz o tom, že Harolda II. naozaj zabil šíp, vlastne neexistuje.

Druhá a väčšia záhada sa týka bizarnej a tajomnej scény, ktorá sa nachádza približne v strede plátna. Zobrazuje ženu v plášti s kapucňou, po pravici ktorej stojí muž s typickým mníšskym účesom, takzvanou tonzúrou. Naťahuje ruku a dotýka sa ženinej tváre. Vpravo od dvojice je vysoká budova, buď kostol alebo veža. Popis tejto scény nie je kompletný, ale značí: „...kde istý mních a Aelfgyva."

Tieto dve postavy sú dodnes záhadou. Predtým ani potom sa už na tapisérii neobjavujú. Žiadna Aelfgyva sa v historických dokumentoch v súvislosti s kráľovskou rodinou či veľmožmi nevyskytuje. Na hornom okraji nad dvojicou je pár vtákov, na dolnom zasa drak a nahý muž. A čo robí „mních" rukou tej žene? Hladí ju po líci, alebo ju naopak udiera? Obe možnosti by boli zo strany člena cirkvi zvláštnym správaním.

FAKTY X: Tajomstvo vraždy mestského tyrana: 46 svedkov a skutok sa nestal

Odborník na Tapisériu z Bayeux David M. Wilson tvrdí, že nahý muž pod dvojicou symbolizuje milostný vzťah tohto páru. Žeby išlo o mimomanželskú aféru, alebo dokonca znásilnenie? Sexuálny škandál, ktorý bol v tom čase dobre známy, ale časom upadol do zabudnutia? Existujú hypotézy, že ženou je v skutočnosti Aelfgyfu, manželka kráľa Aethelreda II. Lenže tá zomrela 70 rokov pred normanskou inváziou do Anglicka a Wilson prehlasuje danú hypotézu za nepravdivú. Tapiséria očividne znázorňuje pomerne krátke časové obdobie, konanie dvoch kráľov a ich vojsk. A aj preto je pár uprostred plátna takou záhadou.

Tapiséria z Bayeux je jedným z najdôležitejších umeleckých diel stredoveku. A tajomstvá všité do plátna len pridávajú na jej mimoriadnosti.

Autor: Noel
Foto: Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Manželka celú noc neprišla domov, asi má milenca."
"Prosím vás, to hneď nemôžete myslieť na to najhoršie. Možno ju len prešlo auto."

 
Virtuálny barVitanáboj Vitanáboj
  • 6 cl vodky energy
  • 4 cl multivitamínového džúsu
  • physalis